Přeskočit na hlavní obsah

Máma je z důvodu nemoci zavřená

Speciální zátiší

Sakra, leze na mě bacil, v krku mě škrábe, hlava mě bolí, z očí mi tečou slzy a jediný co se mi chce je lehnout si do postele, dát si čaj a možná si pustit televizi. Jenže jak to tak vypadá, tak mám smůlu, neb jsem máma.

Bejvávaly doby, sladký doby, kdy jsem byla nemocná. Máma mi srazila v obýváku k sobě dvě křesla přes ně přehodila deku a tím vytvořila speciální lůžko pro ochořelý dítě. Jak mě tehdy chutnala ta půlka acylpyrinu rozdrecená na jemnej prášek mezi dvěma lžičkama. Tak jo chápu, zjevně tehdy nebyly k dostání léky pro malý děti. Celej den jsem tehdy mohla ležet a čaje s medem se jenom hrnuly a byly tak jediným přerušením v poslouchání pohádek. Zpětně mám takovej pocit, že moje máma by bejvala četla tu Princeznu Rozmarýnku raději jen jednou do hodiny.

No a pak jak mi bejvalo sladko, když jsem se já ubohá vzbudila s horečkou a nemohla do školy. Těch prolitejch slzí nad promarněnou možností se naučit něčemu novému. Jak já musela ležet a číst si nebo se dívat na televizi a přitom jsem měla plnej servis, protože ač už ne malý dítě, přeci jen nemocný dítě.

Ano, po odstěhování od mámy jsem pochopila, tu tvrdou pravdu. Bejt nemocná není až takový terno. Za prvý je člověku na nic a za druhý se o sebe musí postarat. Jak teď jen náznakem zachrchlám, Amík, známej hypochondr, se ke mě odmítá přiblížit, čaje sice vaří, večeře taky, ale kdyby mohl tak mi je strká tyčí do karanténního pokoje. Tak na jedu stranu ho chápu, protože nosit zastrkaný kapesníky v nose, jak dělá pokaždý když má rýmu, musí bejt fakticky nepříjemný. Když jsem ho tak viděla prvně, tak jsem si myslela, že si dělá srandu. Ale on ne pyšně mi sdělil, že tak aspoň nemusí pořád smrkat.

Karanténa, nekaranténa, ale moje nemocnění nabralo úplně jinej spád potom, co se ze mě stala máma. To malý dítě absolutně nerespektuje vývěsku "Máma je z důvodů nemoci zavřená. Pokud něco potřebujete zaklepejte na vedlejší dveře, táta se postará." Ne, "máma, máma, mamáááá" nebo jenom křik se ozývá ať se děje co se děje. Koupání, vaření, hraní, všechno jede ač je jednotka máma v nouzovým provozu. Absolutně nefér! V případě nemoci to fakt není fér bejt mámou. Vznáším námitku a jdu se na tejden dát sama do karantény, vidím to na tchýnin pokoj pro hosty. Mini chlapík má normálně radar, ač se Amík snaží jak to jde, mini chlapík zavětří mámu v blízkosti a chce jen jí. "Mami, tys to se mnou měla určitě mnohem jednodušší, viď, že jo?" "Že tě ta Princezna Rozmarýnka a Studio kamarád bavilo stejně jako mě?"

Teď mě vlastně napadlo, že Amík tu karanténu dodržuje jenom u mě, když je nemocnej mini chlapík, tak k němu vstává, nosí ho, pusuje ho, dává ho k nám do postele a celkově nevyhlašuje žádnej karanténní poplach.

Jdu trpět, cedule zavřeno visí, všichni ji ignorují a mini chlapík potřebuje čůrat.







Komentáře

Okomentovat

Populární příspěvky z tohoto blogu

Rakovina je tak ošklivý slovo

Den poté V sobotu, 17. prosince sněží, venku je bílo, hraju si s mini chlapíkem ve sněhu. Je jeden den, od tý chvíle co jsem byla diagnostikovaná s rakovinou prsu. Sněží a sněží. Jsem absolutně vyšťavená, to samý Amík, jen mimi chlapík si hraje a chechtá se. Ne, nebudu si hrát na silnou a frajerku a tvrdit, že tenhle den nebo ten další byl jednoduchej. Zhroutila jsem se? Asi jo. Moc si toho nepamatuju snad jen, že se ve mně otevřela taková černá díra a já nevěděla jak jí zavřít. Netrvalo to dlouho, jen hodinu, dvě a pak absolutní vysílení. Brečela jsem. Brečela jsem dvakrát nejdřív kvůli tomu anglickýmu slovu "cancer." Den na to, jsem si to řekla česky :"Já mám rakovinu. Rakovinu. Mám rakovinu." To mě položilo znova. Hurá a sláva měla bych oslavovat, že se můj mozek rozděluje na dvě poloviny na tu anglicky mluvící a na tu českou. Jsem bilingvní je to oficiální. Tchán s tchyní nakoupili, uvařili. Tchyně u nás spala. V neděli večer jsem se rozhodla, že to...

Jak jsme prali aneb život klasickýho newyorčana

Klasická prádelna zevnitř Občas mívám takovej moment, na kterej se pak dívám zpětně a řikám si: "Pane bože, já jsem byla takovej vůl!" Je to většinou moment, kdy mi ostatní kolem tvrdí, že to co tvrdim je hovadina, ale já si stojím za svym a vím, že mám pravdu. No a pak si na ten moment vzpomenu a je to tady. Jeden takovej moment si úplně jasně pamatuju. Tchýně, kromě toho, že na první pohled nenáviděla náš byt ještě měla chytrý otázky jako: "A kde tady budete prát? Čekáte dítě a až se narodí, tak budete prát pořád!" Já i Amík:" Hele to je v klidu prádelna je tady za rohem." Já ještě dodávám s takovym tim super pocitem hrdinky filnu: "Aspoň konečně budeme žít jako pravý newyorčani!" Ten znechucenej výraz, kterej na mě hodila tchýně, vypovídal za všechno. Já byla takovej vůl!!!!! Když jsem nadšeně oznámila svojí mámě, kde budeme bydlet, tak její první otázka kupodivu směřovala k praní. "Hele až se malej narodí, tak budeš prát, kde? ...

Covid a život v New Yorku

  “A u vás je všechno otevřený?” Tak tuhle otázku dostávám už hodně dlouho a moje odpověď je pořád stejná: “U nás nebylo všechno otevřený od loňskýho března.”   New York City má 8,5 mil obyvatel a hustota zalidnění je přes 38 000 na km2, ČR má přes 1é mil obyvatel a hustotu zalidnění asi 138 na km2. Od začátku pandemie tu na covid umřelo přes 29 000 lidí, většina z nich na jaře.    Začalo to tu hodně špatně. Úplný lockdown a jediný, co ve městě, který nikdy nespí, bylo slyšet bylo neustálý houkání sanitek. Jednu dobu tu umíralo kolem 1000 lidí denně. Nikde nebyly k dostání masky, čistící prostředky a JIPky byly narvaný k prasknutí.    New York City je s přes milionem studentů největší školní distrikt v USA. Hned v březnu se zavřely všechny školy a začala pouze online výuka, školy se neotevřely do konce školního roku. Na podzim nám tu dali na výběr, hybrid nebo jen online. Hybrid znamená, že dítě chodí do školy dvakrát, třikrát v týdnu, je ve třídě se šesti ...