Dovolená aneb když se něco neuzákoní

Dálnice nejlepší cesta na dovolenou
Dovolená, ach jo, tak krásný slova, jak moc se mi to líbí jenom vyslovit. Řeknu dovolená a v nose cejtim vůni moře, šumot vln, no ale on takovej táboráček taky není k zahození. Stan, károška, les, louka nebo spaní pod širákem po dni tahání těžkýho báglu po kopcích, ale to ráno, kdy sluníčko vyleze pěkně nad kopce. Ani se nemusím zmiňovat o prašánku a sluníčku s vůní mrazu a noční procházkou se sněhem křupajícím pod nohama a mrazivou oblohou plnou hvězd. Dovolená.

Jsou chvíle, kdy opravdu přemejšlím nad tím, proč já ubohá si nevzala místo Amíka nějakýho Frantíka. To bych měla dovolenejch, pane jo, a k těm pěti tejdnům bych si připočítala další dva tejdny ročních stávek a měla bych se jako královna. Ne, já si musím najít Amíka a ještě se s ním přestěhovat do Ameriky, do centra na hlavu postavenýho kapitalismu.

Jedna z věcí co mi hlava nebere jsou dovolený v Americe. Jasně Američani jsou známí tím, že si neradi berou volno nebo si ho dokonce ani celý nevyberou. Prej je to tím, že jsou to workoholici, ale jako obvykle to je někde trochu jinde. USA je jedinou vyspělou zemí na světě, která nemá uzákoněnou placenou dovolenou. Přesně, naprosto šokující. Ano, placená dovolená je tady luxusem a bonusem. Podle posledních statistik jeden ze čtyř Američanů nemá absolutně žádnou placenou dovolenou nebo státní svátky. No a ti zaměstnanci, který placenou dovolenou mají jsou šťastní za svý dva tejdny volna, jeden tejden v srpnu a jeden v zimě.

Hodně zajímavý je, že podle jinýho průzkumu 70 procent dotázaných nejvyšších manažerů si myslí, že dovolená je dobrá pro produktivitu zaměstnanců. Tak si tak myslim, "Sakra, když to víte, tak proč to nezavedete?" Ale, abych byla spravedlivá tlak ve vládě je prej silnej, škoda, že už několik let, ale prej pořád sílí, tak třeba místní zákonodárci konečně vytlačí nněco tak banálního jako je možnost placený dovolený pro všechny zaměstnance. Jasně v Americe dneška je plno šílenců typu Trumpův volič, kterej bude do rozthání těla tvrdit, že to Ameriku zbankrotuje a hlavně, že to smrdí socialismem nebo nedejbože komunismem.

Park ranger
A jak to mám já jako zaměstnanec newyorskýho státu? Mám kliku, nám vyjednali podmínky odbory, takže mám placený jak státní svátky, tak i dovolenou. Dovolenou nedostávám na začátku roku, ale vydělávám si jí průběžně. Za každejch deset pracovních dní si vydělám 3,75 hodiny volna a 3,75 hodiny nemocenský, k tomu dostanu na začátku roku 5 dní osobního volna a za každej odpracovanej rok pak jeden den volna jako bonus. Děsně mě vždycky pobaví pracovní emaily typu "Varování, maximum přenosnýho volna do dalšího roku je 300 hodin!" To mi jako chcete říct, že jsou někde kolem mě šílenci, který si tohle naspořej? Jo, tak to se mě teda nemůže nikdy stát, ale ráda bych dotyčnýmu nabídla možnost sebeobětování a odjezdu na dovolenou místo něj-ní. Ne, takovej pracovní morál nemám a tudíž odjezd na dovolenou oslavuju.

Ehm, škoda, že už jsem zase zpátky a mejch jedenáct dní uteklo fakticky nějak děsivě rychle.

Takovýhle dálnice se dají najít v New Jersey


Komentáře

 1. Ty jo, to jsem ani netušila.... k těm Trumpovým voličům...hlavně že vědí, co byl komunismus, co?? Ještě můžete s Amíkem pouvažovat o stěhování do Francie ;-)

  OdpovědětVymazat
 2. Tak to je hrozny s tou dovolenou, ale to i se zdravotnictvim a dalsimi vecmi. Hlavne, ze si porad lidi mysli, jak je v Americe blaze a ze my v CR tu mame vsechno naprd....Doufam, ze jste si dovcu nalezite uzili:)

  OdpovědětVymazat
 3. omg to som nevedela vobec! A neplatene volno je standard? Ze ak by si mala napr manzela co zaraba dost daju ti ho v pohode?

  OdpovědětVymazat
 4. A kde jste to byli? Jinak husty, ja jsem byla v USA jenom jako student a o tomhle jsem nemela ani paru...

  OdpovědětVymazat
 5. Tento komentář byl odstraněn autorem.

  OdpovědětVymazat
 6. Jakoze fakt? Husty ... taktez jsem nemela poneti.

  OdpovědětVymazat

Okomentovat