Už je to 15 let co padla dvojčata

9/11 Memorial NYC

Pád dvojčat je jedním z momentů v životě, kdy si člověk přesně vybaví co dělal a kde byl, když to poprvé uslyšel. V neděli to bylo 15 let.

Já jsem seděla před televizí v obýváku v Praze. Hlavou mi proběhlo "Tak dobrý, další psycho americkej katastrofickej film. Ale reklamu to má docela dobrou!" Za chvilku mi došlo, že to reklama asi nebude.

Amík, tehdy mě naprosto neznámý člověk, byl na college asi 200 km od Brooklynu, nemohl se dovolat domů. Padly telefony, linky byly přetížené a mobilní síť z bezpečnostních důvodů sundaná. Jeho rodiče byli v bezpečí jen přes vodu přeletěly papíry ze spadlých věží k jejich domu. Dvě hasičské stanice v jeho sousedství ten den ztratily všechny členy, protože posádky byli přes Brooklynský most nejblíž místu dění.

Jedna z mých kolegyň byla druhý den v nové práci, naše kancelář tehdy sídlila jen tři bloky od dvojčat. Těsně před pádem věží je pustili domů. Šly pěšky jedna tunelem do Brooklynu a ostatní přes Manhattan cestou se musely schovat, když věže spadly a ulicema se valila vlna prachu.

Pád dvojčat v New Yorku měl dopad na celý svět. Hodně otázek, vlastně skoro všechny, zůstává nezopovězených a to možná navždycky, bohužel. Na pevno víme jen, že tam tehdy zemřelo skoro 3000 lidí. Oběti politiky ovlivněné událostmi onoho osudného dne nejsou spočítané a asi ani nikdy nebudou.

Asi tehdy někde v Asii mávnul motýl svými křídly a tím rozpoutal chaos ve zbytku světa, jak praví motýlí efekt.

Komentáře

  1. Je to 15 let a pořád z toho mám husí kůži, i teď, když jsem si přečetla Váš článek, mi jde mráz po zádech...

    OdpovědětVymazat

Okomentovat

Oblíbené příspěvky

Pravidelní čtenáři