Lag BaOmer aneb jak jsme se veselili s Chabadníky

Chabad_Lag_BaOmer
Průvod na Lag BaOmer
Jeden skoro letní večer na Lag BaOmer jsme se takhle v parku veselili s Chabadníkama. Je mi jasný, že tahle věta má hodně neznámejch. Takže, Lag Baomer je starej židovskej svátek, kterej má hodně významů, ale nebudu tady zabíhat do detailů.  Během středověku se z Lag BaOmer stal speciální den na oslavu studentů. Oslavuje se jídlem venku, piknikem, barbeque a  pokud možno a sportovníma hrama a večerním táborákem. A taky průvodem a to hlavně u chasidů z hnutí Chabad, tedy chabadníků. Chabad nebo taky Lubavičtí, či Chabad-Lubavič chasidi jsou největším a nejrozšířenějším židovkým hnutím na světě. Ať jste kde jste najdete tam Chabad synagogu a to dokonce i třeba v městečkách v Nepálu. Pokud jste v New Yorku je možný, že vás zastaví o velkejch svátcích někdo na ulici a zeptá se, jestli nejste žid. Pokud řeknete, že ano, budete se muset pomodlit jinak se to nedá.

A jak jsme slavili my? Amík si poprvý v životě uvázal tefilin neboli modlitební řemínky, což by pokud by byl věřící jako muž měl dělat pravidelně od svejch třinácti let. No, jelikož je zastydlej, tak mu to holt trvalo o nějakehc dvacet plus let navíc. A jelikož si je uvázal poprvý v životě, zatančili mu ostatní horu, kruhovej tanec, což se moc líbilo mimi chlapíkovi a tak mám pocit, že ten by chtěl řemínky už teď.

Hora na Amíkovu počestZjistili jsme taky, že mini chlapík má smysl pro humor, neboť žonglér a klaun v jednom ho rozesmával tak, že jsem se bála, že se nám nově natrénovanej neplínkáč počůrá do gatí. Každopádně doufám, že se jeho humor vyvine alespoň trochu, protože nic proti padání talířů na zem, ale přece jen...

Byl to krásnej podvečer v parku a o tom tenhle svátek má bejt.Komentáře

Okomentovat

Oblíbené příspěvky

Pravidelní čtenáři