Newyorský maraton je největší na světěTak já nevím jak to mají ostatní, ale já vidím někde nějakej super recept a hned mám chuť si udělat to báječný jídlo, který na fotkách vůbec nezaprasí kuchyň. Vidím úžasnej doma upletenej svetr a hned bych se do něj pustila, protože v obchodech takovej prostě neseženu. Jdu se podívat na newyorskej maraton a říkám si sakra to je atmoška, už jenom kvůli ní se určitě příští rok přihlásím a  hned zejtra poběžím první trénink. No a pak se vrátim nohama na zem, jídlo možná zkusim uvařit, šála mi rozpletená leží na skříni už hodně dlouho, definitivně ji dokončím do půlky listopadu, do začátku prosince?  A na maraton? Na maraton se půjdu příští rok podívat zase jako divák, vždyť bych to nemohla fotit a navíc běhání absolutně nesnáším už od dvanáctiminutovek ve škole.

Včera byla první neděle v listopadu a jako pokaždý už od roku 1970 se běžel newyorskej maraton. Teda v roce 2012 se neběžel, byl zrušenej. Dva dny před startem byl tehdy maraton zrušenej kvůli Sandy, tý skvělý bouři, která zatopila moji práci a já musela být měsíc doma, sakra to jsem byla tehdy smutná.

Takže včera se ten náš maraton běžel po 46. Tak pár čísel na začátek, já vím, i když se o něm nepíše ve sportovní sekci českejch novin, přesto stojí zato. Newyorskej maraton s více než 50 000 běžci, kteří dokončí běh je největší maraton na světě. Letos dokončilo maraton nejvíc běžců v historii. NA startu stálo z 51 988 lidí a závod doběhlo 51 388, teda 98,8 procenta.  Přes 12 000 dobrovolníků na trati pomáhá běžcům z více než 120 zemí světa. Maraton je tak populární, že většina běžců se musí registrovat přes loterii, kde je pouze 15 procentní šance výhry. Teda za mě výhra toho, že můžu běžet přes 42 kiláků, žádná moc velká výhra není, ale to jsem já. Během maratonského týdne přijede do NYC 260 000 turistů. Podél trati stojí přes 1 milion diváků, ha počítejte do toho i nás s mini chlapíkem, Amíkem, a mojí mámou.Maraton má úžasnou a jedinečnou atmosféru i pro okolo stojící diváky, jako jsme my. Na každým druhym rohu hraje nějaká kapela, aby rozpumpovala běžce a veselila nás čumily. Lidi dávají běžcům high five, dětem se to děsně líbí, mini chlapík byl loni i letos z highfive nadšenej, běžcům se děti taky líbí a jsou na ně fakticky jemní a někteří se i zastavují a běží přes silnici, jen, aby si mohli tlesknout s malým Brooklyňátkem. Běžcům pomáhají nejen organizovaní dobrovolníci, ale i lidi jen tak z ulice, kteří nakoupí hromady pomerančů, ketré podávají po kouskách na občerstvení.

Neuvěřitelní jsou postižení, když vidím tu lidskou vytrvalost a nevzdání se navzdory chybějícím nohám, pokaždý mi to nejen vžene slzy do očí, ale řeknu si, ať se děje co se děje to dáš i ty!


Newyorkej maraton není jenom o běžcích je i o lidech kolem a ta atmosféra vytvořená lidma, ze všech koutů světa, barev kůže, jazyků a náboženství fakt stojí za zážitek. Je to paráda. Škoda, že se lidi radši rvou než spojují.

P.S. moje fotky jsou z míle 3 a tedy z prvních 6 kilometrů, na konci to běžecký pole prej vypadá o něco hůř.
Handicapovaní jedou jako první

Winner_nyc_myrathon_2016
Ghirmay Ghebreslassie z Eritrea je ve 20 letech nejmladší vítěz NY maratonu, vítězný čas 2 hodiny, 7 minut a 51 sekund 
Vlna profi mužů

Mary_Keintany_ nyc_marathon_winner
Mary Keitany z Kenya, 34 vítězka žen, 2 hodiny, 24 minut a 26 sekundZpěvák na rohu

Čekající uliceJedna ze 4 velkých závodnických vln

Mini chlapík high five

Dobrovolníci 

Co dodat, tohle si myslí Brooklyn o Trumpovi
High five


Mini chlapík fandil i loni

A moc se mu to líbilo

Komentáře

 1. Jsem na tom stejně jako ty, vše mě nadchne, vše bych chtěla hned dělat a u máločeho vydržím :) ale ta atmosféra... Ta musí být boží! Krása, diky :)

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Jsem rada, ze v tom nejsem sama :-D A atmosfera je fakt bozi, stoji to za videni!

   Vymazat
 2. Super fotky, musi to byt super...a co se tyce politiky, tak jak to tak sleduju, brooklyn uz to asi nezachrani od ty cerveny zaplavy :-/

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Dik, super to je...a ne Brookklyn to vazne nezachranil..uplne na pytel, desny a strasny v jednom..bohuzel jsme v tom ted celej svet..

   Vymazat

Okomentovat