Pesach obrazem

Macesy na sederovém stole

Minulý týden se slavil Pesach, jeden z nejdůležitějších židovských svátků, který připomíná ůtěk Židů z egyptského otroctví a jelikož během tohohle útěku neměli lidé čas si nechat vykvasit chleba, jí se matza, nekvašené placky. Taky se jí ale úplně všechno nekvašené a všechno kvašené se musí dostat z domu a to doslova. Hon za kvašenými věcmi se stává šílenstvím, obrátit všechny kapsy, uklidit gauče, umýt všechno čeho se cokoliv kvašené dostalo do kontaktu, ano kliky, knížky, šuplíky. Taková příprava v některých domácnostech trvá klidně měsíc. Doufám, že tyhle domácnosti nemají doma Amíka a mini chlapíka, ti by měli zakázáno se na jídlo doma jenom podívat. Za kvašené se ale považuje všechno, co se dotekem vody mění na velikosti, takže i fazole, hrách nebo čočka jsou zakázané pojídat po osm dní, na pivo pak může člověk rovnou zapomenout.


Tak to je Pesach, svátek úklidu a jídla. Taky my jsme slavili. Slavili jsme první Pesachovej večer tvz. Seder, což hebrejsky znamená pořádek. Během večeře se čte příběh o útěku Židů z Egypta, tzv Hagada. V ultraortodoxních domácnostech pak takovej Seder vedenej do detailů trvá klidně i několik hodin.Náš seder několik hodin netrval, neb by to hlady nikdo nevydržel. U nás to probíhalo takhle:


Mini chlapík si zapozoval v jarmulce

taky se v ní pyšně prošel ulicema

Já si zatancovala na židli, neb jsem kupodivu měla hodně energie a elánu, mimochodem ten hip hop v muzikálu Hamilton je dost dobrej.

Tchýně připravila sederový stůl, ano nebyl striktně podle pravidel, ale kdo by hleděl na detaily

Centrem sederovýho stolu je pak sederový talíř se speciálníma pokrmy, který se během čtení Hagady ochutnávají

Mini chlapík dostal i knížku, o Sederu

Ty knížky byly vlastně dvě

Obě popisují, co se dělá během Sederu

A tohle je tchánova oblíbená část, zpívající Hagada, ano s tradiční oslavou to má hodně málo společnýho, ale za to je větší legrace

Mini chlapík si večeři velice užíval

Já taky a měla jsem i dvě skleničky vína, na chemošce zatím rekord

Máma si taky užívala a skleničky měla tři, přípitky jsou součástí večeře

Mini chlapík masil svoje bratrance

Všechny tři, ještě neví, že je nejmladší

Houkání do kelímku byl vrcholem vtipnosti


Druhá strana stolu brala večeři poněkud seriozněji


Lešana haba bejerušalajim neboli příští rok v Jeruzalémě!
Komentáře

 1. Vždycky, když čtu něco o židovství u tebe na blogu, mám chuť se prostě ptát :D. Aneb, jak mě u koukání na stůl plný jídla napadne, jestli má mini chlapík obřízku. No a jestli to není tajný, tak doufám, že mi odpovíš. (A taky doufám, že tím nikoho dalšího nepohorším :D.)
  A i když je to ještě asi dost daleko (a kdo by tak daleko plánoval, pokud už není rozhodnuto), tak jestli bude mít mini chlapík Bar micva? :)

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Jen se klidně ptej, ráda odpovím! Máš teda dobrý asociace jídlo a obřízka :-D Mini chlapík bar micva mít bude, pokud teda bude chtít, nutit ho do ničeho nebudem to ani náhodou a obřízku nemá, narodil se předčasně a my to potom pořád odkládali až najednou bylo pozdě a musel by jít do celkový anestézie a to se nám nechtělo, teď je to na něm jak si vybere :-D

   Vymazat
 2. Krásná reportáž. A sluší vám to, Aničko.

  OdpovědětVymazat

Okomentovat

Oblíbené příspěvky

Pravidelní čtenáři