Bilingvní rodina opět v praxi


Mini chlapík mluví hodně, mluví rád. Většinou anglicky, to se moc nezměnilo, prostě je to zrádce a schválně odmítá poetickou mluvu Vladislava Vančury a bohatá synonyma Karla Čapka.
Je fakt, že zatím to ani s Čapkem ani Vančurou nepřeháníme. Ač je mini chlapík dítě velice chytré nechci ho zahltit, a tak po večerech většinou čteme Ferdu Mravence, což mi připomnělo, že si musím napsat tátovi a zkásnout ho o nějaký nový český knížky. Ony se ty tři díly díly Ferdy přeci jen mírně zají. A ani ta blbá Beruna už nevyvolává ty správný emoce.

Včera večer jsem se rozhodla přerušit naši čtecí rutinu a vyrukovala s vlastní pohádkou a sice mírně pozměněnou formou "O vlku a kůzlátkách." Mini chlapík si to děsně užíval, zvlášť když jsem přidala přídavek ve formě rytíře, na kterýho skočí medvěd a lev. "Teda já ti řeknu, stejně je to neuvěřitelný, jak on ti fakticky rozumí," ozval se po dokončení pohádky obdivně Amík. "Neříkej, žes tomu nerozuměl?" "No pokud ta pohádka nebyla o vlku a třech prasátkách, tak asi ne." Řekl s nadějí v hlase Amík a když uviděl můj obličej hned zaspěchal s vysvětlením, "ale zase jsem se nesoustředil." Tak to se dá pochopit, když se nesoustředil, že nerozuměl, to je jasný.


Mini chlapíkova dvoujazyčnost nám ale dává taky docela zabrat. Nerada to říkám, ale někdy mu fakt nerozumím ani náhodou. Naštěstí jsem si vychytala několik odpovědí, který se hodí podle výrazu a mini chlapíkovi urgence. Většinou se dá odpovědět:"Fakt? Ne, to není možný!" Pokud gestikuluje a ukazuje hodí se:"Kde? Ukaž." Blbý je, pokud na něj není vidět a něco na mě volá, potom se rozhodně nevyplatí nezvednout se a nejít se okamžitě podívat, protože jeho nesrozumitelná hatmatilka může znamenat něco jako: "Našel jsem tvůj červenej lak na nehty, otvírám ho a matlám všude kolem." Popřípadě: "Jdu se sám napít, nalejvám si z tý třílitrový láhve a jde mi to docela dobře, myslím, že jsem to vychytal." Nebo: "Mami, kdes to nechala ten nůž, nemůžu ho nějak najít."

Asi měsíc nám unikalo mínění mini chlapíkova pořekadla: "Enděmation." Křičel to i několikrát denně, někdy si to i zpíval. Přiznám se, netušila jsem, až předevčírem jsem odhalila, že "enděmation" znamená "ants are marching on," to když jsem našla mini chlapíka, jak nadšeně výská nad pochodujícíma mravencema v jeho zapomenuté zmrlině nechané na dvorku. Jak je vidět Ferda v něm zanechává vřelé city, které jsou viditelné nejen v mluvení, ale i v akci, což se pozná tím jak moc chce, abych na ně všechny vystříkala sprej, kterej je zahubí než ho sežerou. Ano, ze dvorku se knám stěhujou celý čety Ferdů. Myslím, že je opravdu načase změnit literaturu.

Mini chlapík také přidává do svýho anglickýho repertoáru čím dál tím víc češtiny. To je pořád: "Poouzoul," neboli "pozor" "Dassi sám," je teď taky hodně oblíbený nebo "mami light no has," to když nechce, abych mu večer zhasla lampičku. Myslím, že ho budeme muset začít předávat tchánovi s tchyní s českým slovníkem. Je fakt, že se oba děsně snaží porozumět. Tchyni jsem teď nadávno zničila její naděje, že je mini chlapík genius a mluví plynule česky. "Hele, ale víš, že on mluví tak z 95 procent anglicky, že jo?" Chechtala jsem se potom, co se mě ptala na to co to česky znamená "kašl," nepochopila, že takhle se přeci vyslovuje "castle." Chápu, že čeština zní dost nesrozumitelně, ale že by to bylo až tak děsný?

 Mini chlapík si ale tchána s tchyní skvěle vycvičil. Minulej tejden jsem se u nich musela jít natáhnout a než jsem usnula slyšela jsem mini chlapíka s tchánem jak spolu konverzují. "Dassi no hají!" Děsil se mini chlapík toho, že by musel jít spát se svojí unavenou matkou. "No, of course not, you dont go hají. Only your mum goes hají." Uklidňoval ho tchán. "And would you like some ham?" Ptal se ho tchán, jestli nemá hlad, ne šunku mu nenabízel.

Moje máma, tak ta má z mini chlapíkovi většinový angličtiny radost velikou, neb neustálým opakováním se jí nová anglická slovíčka do hlavy přímo vpalují. A nedávno jsem ji přistihla, jak do mini hclapíka nenápadně šťouchá a ptá se ho co to znamená česky. Dávám mu tak půl roku, maximálně rok a bude z něho tlumočník.

Komentáře

 1. Jestli se mu líbí rytíři a lvi, tak mu začni číst ilustrované vydání od Jiráska Staré pověsti české :-)

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Na to je ještě malej mám pocit, ale vám, který vydání myslíš, to se mi taky líbilo. Díky za tip!

   Vymazat
 2. Jé, micro mini :-) a myslím, že v tomhle věku je to hatmatilka vždycky, i bez dvou jazyků :-D

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Jo jo micro mini tady má každý dítě, bych se z něj zbláznila jako malá! A máš pravdu, pamatuju si jak jsem dělala tlumočnici bráchovi :-D

   Vymazat

 3. Děkuji za reportáž. Byla jsem zvědavá, jak se mu bude řeč vyvíjet. Užívejte si to. Všechno rychle uteče a na toto budete vzpomínat.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Užíváme a fakt ot utíká jako blázen, někdy bych ten čas trochu zpomalila!

   Vymazat
 4. Dnes jsem se teda skutečně pobavila :-)) U nás to máme podobné, jen v jednom jazyce: kola = kostky, koláče = koláče, kokoláče = traktor. Nezasvěcení nechápou ;-)

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Kokoláče jsou dobrý, to mě fakt dostalo! A kola kostky taky hustý!!

   Vymazat
 5. Naše prvorozená byla na mluvení od malička docela šikovná, ale ta druhá, ta je fakt poleno. Jestli ji takovým tempem půjdou i cizí jazyky, tak potěš koště :-) Ovšem je kreativnější, např. vymyslela halón (telefon) :-) Dva roky jsou krásný věk, kdyby se tak nevztekala a nebyla uřvaná, byla by to bomba.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Tak jen se nebát ona se stejně rozmluví, když to dokázal mini chlapík :-D Halón je fakt dobrý a dva roky jsou super věk ,opravdu!

   Vymazat

Okomentovat

Oblíbené příspěvky

Pravidelní čtenáři