Jak to chodí v USA, nemocenská


Sen o budoucnosti naplněné bohatstvím, slávou a věčným mládím se nikde jinde nerozplynou tak rychle jako v USA, zvlášť pokud onemocníte. USA jako země neomezených možností pokulhává na konci žebříčku všech vyspělých států v oblasti sociální, neb tu neexistuje možnost placené mateřské ani placené nemocenské.

Soustřeďme se na nemocenskou a mateřskou. Jak mateřská tak nemocenská spadají pod The Family and Medical Leave Act of 1993, zkráceně FMLA. Tento federální zákon byl jedním z hlavních prezidentských bodů prvního termínu Billa Clintona. Co tento zákon přinesl? Možnost 12 týdnů neplaceného volna s uhlídáním pracovního místa. Toto neplacené volno se vztahuje na zaměstnance pracující minimálně 12 měsíců na jendom místě pro zaměstnavatele s minimálně 50 zaměstnanců v okruhu 75 mílí. 

FMLA je jediním federálním zákonem, tedy zákonem, kterým se musí řídit firmy s více než 50 zaměstnanci po celých Spojených Státech, který se zabývá mateřskou či rodičovskou dovolenou nebo nemocenskou. Pokud se zaměstnanec kvalifikuje pro FMLA, nesmí být po dobu trvání propuštěn ze zaměstnání a zároveň nemusí platit plné zdravotní pojištění, tedy je zodpovědný pouze za část zdravotního, které jen normálně odečteno z platu. 

Zaměstnanec má také možnost být na FMLA s tím, že si vyčerpá všechny svoje našetřené dny dovolené a a dny určené pro nemoc(mimochodem, jako státní zaměstnanec dostávám každých dvacet odpracovaných dní jeden den dovolené a jeden den určený pro nemoc), tyto dny se sečtou a roztáhnou na 50 procent, takže nepřijdete o plat a nemusíte platit zdravotní, ale také vyčerpáte všechny dny volna, které máte. 

Během svojí tzv. mateřské jsem zvolila tuto možnost, jelikož jsem měla našetřeno 35 dní, roztáhlo se mi to tehdy na skoro 3 měsíce, tyto 3 měsíce se mi zdály krátké a tak jsem byla ještě na měsíc a půl neplaceného volna, kde jsem ale tehdy byla zodpovědná za celé zdravotní, což činí kolem 1500 dolarů měsíčně. 

Nemocenská část FMLA je také 12 týdnů a opět neplacených, opět je zaměstnanec zodpovědný pouze za část zdravotního pojištění. Pokud potřebuje zaměstnanec dalších několik měsíců na zotavenou může tak učinit po vyčerpání všech dnů volna a poté jít na 6 měsíců na půl platu.

FMLA si zkouším i ve druhé možnosti a sice jako nemocenskou, myslím, že nemá cenu psát jaké štěstí to mám, že ochutnávám Ameriku ve všem, kde nemá co nabídnout. V prosinci jsem byla diagnostikovaná s rakovinou prsu. V lednu jsem byla na operaci, vzala jsem si 5 dní volna. 10. února jsem začala týdenní chemoterapii, která trvala 3 měsíce a týden. Se začátkem chemoterapie jsem si zkrátila pracovní úvazek na 70 procent. 

Týden před skončením chemoterapie jsem byla pozvaná na popovídání si se svojí šéfovou, mimochodem je nás celkem 6, která nebyla spokojená s mým pracovním nasazením za posledních několik měsíců. Rozhodla jsem se tedy jít na tzv. nemocenskou na 9 týdnů a to hlavně z důvodu očekávané radiace, která s koná jednou denně po dobu 20 dnů s vyjímkou víkendů. 

Neuvěřitelné je, že si pořád ještě mohu říkat, jaké mám štěstí. 
 • protože bych mohla být vyhozena z práce a tím ztratit svoje zdravotní pojištění, jako se tu stává hodně lidem, kteří jsou tak naivní, že neoznámí okamžitě svoje onemocnění na osobní oddělení.
 • protože bych na tom mohla být tak špatně finančně, že bych si nemohla dovolit ani těch neplacených 9, jako se to stává tolika rodičům samoživitelům.
 • protože bych mohla mít daleko horší zdravotní pojištění, například takové, kde by mi oddalovali chemoterapii z důvodu byrokratických chyb.
USA je země neomezených možností, hlavně pokud chcete mít srovnání v tom jak moc špatně byste na tom mohli být, kdyby...

Jak je vidět, pokud něco není uzákoněné, tak se to prostě neděje. Ano, existuje tu silné hnutí za možnost placené mateřské a také nemocenské a někteří zaměstnavatelé jako např. google či facebook to už i nabízejí, zákon jako takový ale leží už přibližně 5 let v senátu a prostě se čas zatím nenašel. S nynější vládou se ani nenajde, zato se najde hodně peněz na už tak neuvěřitelně nafouklý vojenský rozpočet.

Komentáře

 1. Veru je to tam strasne, co sa tyka tohoto. Uk je zase az prehnany socialny raj. Pocas choroby plny plat po dobu 6 mesiacov. Potom dalsich polka platu. Materska 9 mes platena do roka uz neplatena a potom musis spat. Narkomani a alkoholici maju podporu od statu do konca zivota a ich deti a deti nezamestnanych celozivotnu podporu a uniformy a obedy v skole zadarmo. Tehotne slobodne mamicky, socialne byty a bohate pridavky na deti.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. No vidíš a tady chtějí ještě vrátit zpátky možnost preexisting condition, tudíž toho, že člověk narozený s nemocí nebo onemocnělí by byl de facto nepojistitelný...děsivý...ale zase máme Trumpa za prezidenta a to jinde taky nemají..

   Vymazat
  2. Trepes a taras. Chapem ze si lakomy bezohladny a sebecky clovek, ktoreho vytaca ak niekto iny ako ty dostane nejaku pomoc ci podporu. Ale nechaj si to pre seba a ktot svoj egoizmus. Mozno ze raz sa aj ty dostanes do situacie ked budes potrebovat pomoc - potom budes inak cvirikat.

   Vymazat
 2. Spousta lidí tady v ČR nadávají na zdravotnictví, na sociální dávky atd. Vůbec si neuvědomují jak dobře se tady máme.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. přesně. Posílala bych je povinně minimálně na půl roku do zahraničí žít a ať si tam nějak poradí. Byla jsem více jak půl roku v UK a rok v Kanadě, takže sice okrajově, ale udělala jsem si obrázek. O US jsem jen slyšela a docela mi to stačilo, zelenou kartu bych nechtěla ani zadarmo, jak se říká :-D

   Vymazat
  2. Přesně tak, mě vždycky zarazí jak moc si lidé doma v ČR stěžují, na všechno a všechny a dokonce jsem už i slyšela názory typu, ty nevíš co je život, ty si žiješ někde úplně jinde a máš se...

   Vymazat
 3. Moc ti to s těmi kraťounkými vlásky sluší. Doslova bych řekla: "Sekne ti to!" Vypadáš vyrovnaně, září z tebe klid :-) Ať se ti daří!!!!! Měj se co nejlíp, Ivana :-)

  OdpovědětVymazat
 4. Některá Tvoje fakta určitě použiji, až si zase bude někdo stěžovat, jak se máme v ČR špatně... Jo a sekne Ti to, máš šmrnc!

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Kdykoliv! A přesně tak, naprosto nechápu to věčný stěžování! A děkuju!

   Vymazat
 5. Souhlas s komentáři nade mnou. Je to síla.

  OdpovědětVymazat
 6. Díkybohu za ceske zdravotni pojisteni....

  OdpovědětVymazat

Okomentovat