Pesach

prostřený-stůl-k-pesachové-večeři
Pesachový stůl
A u nás probíhá svátek nekvašenosti a svátek jídla, jara a zkrátka Pesach. Ne, necídila jsem ani jsem neuklízela, ale musím říct, že by to ta naše okna docela potřebovala, stejně jako vyprat závěsy...může mi někdo říct, jestli je to v genech ta potřeba cídit a uklízet jakmile se přiblíží jaro a je úplně jedno, jestli se slaví Velikonoce, Pesach nebo jakýkoliv jarní svátek? Hádám, že tohle je asi spíš otázka pro ženy, protože třeba takovej Amík nemůže být víc v klidu a nějaký zaprasený okna ho ale vůbec netrápí.

O Pesachu jsem tu už psala, ale tak pro každoroční rekapitulaci, je to svátek rychle udělanýho chleba a taky úprku Židů z egyptskýho otroctví. No a jelikož prchající otroci neměli kromě jinýho ani čas na zadělávání kvásku, místo toho jenom splácali mouku s vodou, čímž vznikly první macesy. V populárních antisemitských spiscích jsou macesy velice oblíbenou pochutinou, do které antisemité po století přidávali krev tu panen, tu novorozeňat většinou křesťanů občas i muslimů. Jak známo muslimů a křesťanů bylo v době úprku Židů z Egypta pomálu, jelikož ani jedna z těchto církví neexistovala, proto se tam ta krev prostě nepřidává,...

pesachový-stůl
Zátiší s macesy, sederem a jarmulkou
Pesach trvá osm dní, první dva večery probíhá tzv. Seder neboli pořádek, večeře s přesně určenými pravidly. V ortodoxních rodinách probíhá takový Seder i třeba 6 hodin, to by se u nás doma stát nemohlo, protože bysme všichni umřeli hlady, hlavně ale tchán. Ono se totiž těch 6 hodin nejí, ale čte se pesachový příběh, povídá se a tak trochu i ochutnává z Pesachového talíře tradiční ochutnávky toho, jaké to bylo v egyptském otroctví a tak se jí třeba hořké byliny na připomínku hořkosti otroctví, nebo třeba vajíčko na tvrdo se jí se slanou vodou symbolem slzí, které prollili otroci, moje oblíbená je ale malta, kterou dělali stavěli otroci pyramidy, taková otrocká malta také zvaná charoset je totiž udělaná z vlašských ořechů, jablek a medu, se potom nemůžeme divit, že ty pyramidy tak dlouho stojí.Během čtení pesachového příběhu se připíjí červeným vínem, děti si potom dávají dost dobrý džus z hroznů, to aby jim nebylo líto toho, že nemají to víno. U nás se kromě čtení Pesachového příběhu ještě zpívá, nevím proč, ale mini chlapík mi pořád říkal, ať nezpívám, asi má sluch po Amíkovi a nějak mu s tchánem rveme uši nebo co. Chudák!  A to jsem si pořád říkala, jak krásně to dítě uspávám svým dojemným zpěvem a on místo toho usínal ze zoufalství.

Tchán se snaží každý Seder zkrátit a přeskakuje jen, aby se už dostal k jídlu. No ona ta gefilte fiš a polévka s macesovými knedlíčky jsou super a co takový hovězí na mrkvi, úplná paráda, fakt!


Polévka s macesovými knedlíčky
No a pak už se jenom jí a třeba hledá poslední kus macesu, který se pokaždé někam schová, aby ho našly děti. A pak se zase jí a zase a zase...Komentáře

Okomentovat