Jak se bydlí v Brooklynu

klasické_newyorské_domy
Klasické požární schodiště nesmí chybět
Jak se bydlí v New York City? Tak realita se opravdu trošičku liší od populárního seriálu Sex ve městě, který má tolik lidí spojených právě se životem tady.  Jasně novinářka na volný noze si úplně s přehledem nemůže dovolit bydlet sama v bytě na Manhattanu, ne jen tak na Manhattanu, ale dokonce na Upper East Side. Vlastně může pokud ji rodiče v den jejího narození zapsali na čekací list pro byty s regulovaným nájemným. Tady si nedělám legraci, kamarádův brácha byl takhle zapsanej druhej den po narození. Na řadu přišel, když my bylo 34 a fakticky teď bydlí na Manhattanu. Novinář na volný noze ale není, je muzikant.

Byty v New York City většinou nevypadají jako ty z filmů. Ono do filmu se špatně přenáší ta atmosféra domu s alkoholickým správcem nebo švábí populace trávící večery s rodinou u televize.   Vlastně když si tak vzpomínám na svoje první dojmy z toho jak se tady bydlí, tak to pro mě byl šok. Já holka zhýčkaná Prahou a panelákovým a domkovým bydlením, jsem se ocitla ve velkoměstě, kde se za nájem platí třeba polovina platu, ale úrověň toho, co můžete dostat se s Prahou opravdu nedá srovnat.

Lidi tady bydlí všude, tím myslím že se bydlí v bytech s minimem oken, ve sklepních bytech, v bytech se skoro nefungující koupelnou, no prostě, kde to jde. Za všechny tyhle byty se platí nejen hodně peněz ono se o tu čest placení horečnýho nájemnýho ještě musí zápasit s davem dalších bydlení chtění lidí.

Klasickej brooklynskej byt v takovým tom krásným cihlovým domě nemá uprostřed okna. Bytu se říká railroad apartment, to znamená, že jsou pokoje uspořádaný za sebou jako kupé ve vagónech. Prostředek je průchozí, tradičně se tam dávala ložnice, která měla okna ne ven, ale do dalšího pokoje. Plno bytů to tak pořád ještě má, ale plno má taky místo ložnice obývák, který prostě nemá okna. Taky jsme v jednom takovym bytě bydleli a dodnes když si na něj vzpomenu, tak mám takovej mírnej pocit klaustrofobie. Nějak jsme tehdy měli pocit, že to neexistující okno v obýváku chybět nebude.
Půdorys jednoho klasického bytu
Jedno se mi na místních nájemních domech moc líbí a sice to jak se tu zachovávají funkční detaily. V domě z roku 1930 se dá najít původní udržovanej výtah. Koupelny mají větišinou původní art dekový kachličky stejně jako vestavěný plechový koše na prádlo. Stěny jsou oštukovaný a pokud se nějakej detail ztratil, tak se dá ve stavebninách najít štukování z umělý hmoty nebo dřeva. A úplně nejvíc se mi ale líbí plechový stropy, který se bohužel až v tolika bytech nezachovaly, dají se koupit nově, ale vyjdou poměrně draho. Jo plechovej strop jsme měli jenom jednou, bohužel.


Co rozhodně nesmí v typických cihlácích chybět je venkovní požární schodiště. Ono když jsou všechny vnitřní stěny ze sádrokartonů uchycených na dřevěných příčkách, tak ten oheň není až tak daleko. A navíc se na těch schodištích dá v létě pěkně sedět a někdy i pěstovat kytky.

Samozřejmě se tu dají najít i byty v moderních domech s vrátným i bez něj, super moderní i děsivě panelákový, ale prostě my jsme vždycky bydleli v klasickým brownstone.


Náš první miniaturní bejvák
brooklynský_byt
Obývák bez oken 

Ložnice

Detaily stěn

Štuky 


Komentáře

 1. To je super článek! Akorat k tomu miniaturnimu bejvaku - my ted s přítelem bydlíme v mnohem menším :D. Co se tyce bydlení v New Yorku, tak o tom jsem uz slyšela mnohé a vse se shodovalo s tim co jsi zde napsala. Ja bych tam asi bydlet nemohla, ale ma to svou vlastni zvláštní atmosféru :)

  fellienm.com

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Jsesm ráda, že se ti článek líbil...a neboj ten obývák bylfocenej rybím okem, ale nám se zdál tehdy taky velkej...dají se najít mnohem menší :-) Atmosféru New York definitivně má to jo, když nic jinýho tak tohle jo :-) A taky jsem si nikdy nepředstavovala, že tady budu bydlet :-)

   Vymazat
 2. Díky za takový článek, hezky napsaný, zajímavý a opravdu jsem se něco dozvěděla! :)

  www.crazy-teenagegirl.blogspot.cz

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Jsem ráda, že se ti článek líbil :-)

   Vymazat
 3. Skvělé srovnání s realitou :) a pokoj bez oken? Zvládnu to akorat v koupelně ;) safienka

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. To víš, nebudu tu psát nesmysly, na to jsou reklamy :-) A dodnes mám pocit temnoty a klaustrofobie, když si vzpomenu na ten obývák.

   Vymazat
 4. Ja jsem zacinala bydlet v Anglii na share house v pokoji bez oken take ! Je to des, clovek se probudí a neví, jestli je rano nebo ještě noc :D jinak ten vás "miniaturni" bejvak je o dost vetsi nez ten nás a take platíme polovinu z výplaty ;)))

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Bezokenní pokoje jsou fakticky děsný! Jasně já vím, že jsou i mnohem měnší byty a pokoje :-D Tenhle byl fakt ještě super v porovnání s jinejma :-D A kde bydlíte?

   Vymazat
 5. Super článek, moc díky za něj... :) Informace zajisté i v budoucnu využiju, až budu studentům vyprávět o NYC... :D
  A váš průchozí obývák z fotek vůbec nevypadá, jako by mu okno chybělo... chytrý nápad se zrcadlem... :)
  Pěkné podzimní dny za vodu, Peťka :)

  OdpovědětVymazat

Okomentovat

Oblíbené příspěvky

Pravidelní čtenáři