Přeskočit na hlavní obsah

Naše nový normálno


Vyšetření za vyšetřením

Druhej tejden s rakovinou prsu je za náma.

Stává se ze mě řepa, nedivila bych se kdyby ze mě příští tejden místo nádoru vytáhli řepu. To máma se rozhodla nás všechny uzdravit džusováním. "Hele je možný, že budeš mírně oranžovět." Podívá mi moje máma. "To by bylo z tý mrkve, ona může zabarvit tělo do oranžova. Nehty a tak. Ale víš, je to pro tebe to nejlepší." Tak teď už konečně vím, proč je Trump oranžovej. Má rakovinu prsu a jeho máma mu džusuje. A já hloupá si donedávna myslela, že si jenom vybírá makeup jako blbec.

Džusujeme všichni dokonce i moje máma, která byla do nedávna na vitamíny alergická a její oblíbený jídlo bylo kafe a cigára. Nekouří. Máma nekouří a děsně jí fandím. Zvládne to já vím. Je to frajerka.

Amík si taky lebedí ve zdravým jídle, má prej hromady energie. Tý energie má tolik, že mě hlídá, jestli náhodou nepiju míň než tři hrníčky zelenýho čaje denně. Vrcholem byl vejlet do restaurace, kde mi změnil objednávku kávy na zelenej čaj. Nestěžuju si, mě tohle jídlo chutná a vždycky chutnalo a konečně, už dávno jsme to stejně chtěli změnit tak co.

Mini chlapík taky džusuje dostává džus speciální bez červený řepy, tu do něj nějak nemůžem natlačit nebo co. Džus si dává hned potom co vypije svoje horký kakao, kterýmu řiká pěkně anglicky "kaká hot." Je to náš bilinguál, začíná čím dál tím víc znít jako jeden pes na youtube, takovej ten, co řiká "I love you." Jenže ten pes zní o trochu srozumitelněji.

Tchýně s tchánem taky začínají jíst zdravě. Prej budou potřebovat energii na to, aby nám mohli pořádně pomoct, až  se začne s léčbou. Tchýně, čokoholička, je bez čokolády a tchán taky do sebe občas vpraví nějakou tu zeleninu a snad i přestane se svejma vražednejma pětidenníma dietama, kdy nejí skoro nic a pak o víkendu se natláská vším co mu přijde pod ruku. On je ta nejlepší návštěva, během tejdne. Ani vařit se mu nemusí.

Po našem obýváku přestalo lítat slovo mastektomie. Jak to zatím tak vypadá, Amík si budem uset nechat zajít chuť na mě a šestky. No nic, stejně jsem už stará na rozjíždění nějaký nový kariéry a navíc v mym věku musím myslet na záda.

V pátek před Silvestrem jsme se dozvěděli poslední výsledky z patologie. Prej dlouhodobě moc dobrý, krátkodobě ale budu muset podstoupit chemoterapii. Takže jsme vyměnili mastektomii za chemoterapii. Ale doktorce se to líbí. Já teda nevim, ale zdá se mi, že je pořád nějak rozjásaná. "Máte tu nejlepší rakovinu. Krátkodobě na hovno, ale dlouhodobě naprosto super!" Není nad to jít do Silvestra s pořádnou zprávou.

Moje rakovina je nejen estrogen pozitivní, ale taky HER 2 pozitivní. "To je perfektní máte dva receptory místo jednoho," hlásí rozjásaně doktorka. Perfektní co víc si přát. "No a právě na ten druhej receptor vám nasadíme tu chemoterapii. To abysme ho skvěle vybili." Je zjevný, že ten gen nebo co to je v těle nepotřebuju, jen jim musím říct, že už je stejně vybitej, protože mámin mrkvovo řepovej džus nemůže přežít.

Léčba bude teda cílená na vybití HER 2. Jak to tak vypadá bude ze mě hrdinka nějakýho filmu. Mám kliku, že kousek od nás je ortodoxní židovská čtvrť, kde je plno obchodů s parukama, jsem vždycky chtěla zkusit jaký to je.

Pokud mi vlasy neslezou díky chemoterapii, asi mi slezou přicházejícíma účtama z pojišťovny. Ne, nemusím nic platit, jsem pojištěná, ale místní pojišťovny posílají účty, asi aby se vytahovaly jak moc za mě platějí. Takže, za mamogram, ultrazvuk a biopsii už bych byla 11 000 dolarů v mínusu. Jo, je to neuvěřitelný a nám to nedá pořád nemyslet na lidi, kteří si tu ještě pořád nemůžou dovolit pojištění nebo je jejich pojištění ne moc dobrý. Dokonce i nemocnice posílá na uvítanou i brožurku s tím, jak jsou ochotní pracovat s lidma, kteří nejsou pojištění. Splátkovej kalendář a možnost odpuštění poplatků je vždycky možnost. To je něco o čem tady musí člověk pořád přemejšlet.

Naše nový normálno je chvílema ještě pořád trochu nenormální. Jak si na to zvyknout? Hádám, že zvyknout se dá opravdu na všechno.

Nekonečný čekání


Komentáře

 1. Držím palce, ať všechno vyjde a vrátíte se do normálního života. Obdivuji Vaši rodinu, že za Vámi stojí a jak moc jsou ochotní změnit svůj životní styl. :)

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Děkuju moc za podporu :-) A je to pravda, mám skvělou rodinu, všichni mi pomáhají a ta změna stylu nám všem jen prospěje :-)

   Vymazat
 2. Obdivuju, jak si pořád při psaní udržujete smysl pro humor! I když články nejsou na veselé téma, vždycky se u nich zasměju, a pak mě zamrazí. No, každopádně držím palce a přeju, ať je brzo líp!

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Snažím se, a jsem ráda, že se zasměješ u čtení, vždyť život je takovej jednu chvilku se chce plakat a pak najednou se zase chechtat :-D A moc děkuju za podporu, vážně!

   Vymazat
 3. i kdyz to stoji za prd tak me pobavis :))))) drz se :)

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Tak to jsem ráda, hele náhodou to teĎ není tak zlý, mám pocit, že bude hůř :-D A dík!

   Vymazat
 4. Tento komentář byl odstraněn autorem.

  OdpovědětVymazat
 5. Tvé řádky se moc dobře čtou. A to i když máš tu nemoc s ošklivým názvem. Máš optimismus a to je moc dobrý partner v boji s každou nemocí. Máš i podporu rodiny a podporu ženských tady na blogu. Já ti držím palce moc!!! A neboj se, ten strach, co tě doprovází, je normální a nejde ho odehnat. Ivana

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. To jsem ráda, přesně mám podporu rodiny a nějakej ten vtip a jsem strašně vděčná za podporu i na blogu, všechny jste skvělý! A máš pravdu ten strach tam je kouká za rohem, občas koukne a pak zase zaleze :-)

   Vymazat
 6. Ty jsi tak úžasná, že o tom takhle dokážeš psát , tě fakt obdivuju :) a ještě prskám smíchy z Trumpa :D

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Seš hodná, to psaní mi pomáhá a třeba je tam někde někdo komu pomůže taky :-) A jsem ráda, že tě dokážu rozesmát i tak :-D

   Vymazat
 7. Byť vše nekomentuju, myslím na tvůj boj a tvůj optimismus je naprosto geniální :-)

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Děkuju moc a teda nevím, jestli jsou moje vtipy geniální, Amík si myslí,že spíš ne, zvlášť ty co překládám ty ho teda skoro nikdy nerozesmějou :-D Ale moc děkuju zapodporu!

   Vymazat
 8. Držím pěsti... a obdivuji Váš nadhled... Jste jednička... :) Trump i mě dostal... :D

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Díky moc a klidně si tykejme :-)Mě Trump taky dostává, každej den :-D

   Vymazat
 9. Strašně moc Vám fandím!!

  OdpovědětVymazat
 10. Moc se mi líbí ten váš nadhled a psaní s vtipem. Lidi by se v tom hned neměli utopit. Přeju hodně síly, určitě vše zvládnete! A ať vám řepa za chvíli neroste ušima!

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Děkuju moc..tak není to vždycky jednoduchý, ale snažím se :-) A od řepy si dávám tejden volno :-D

   Vymazat
 11. Fandím tobě i celé rodině! Líbí se mi, že se zapojili do zdravého životního stylu všichni a jak o tebe pečují a starají se. Je to až dojemné! :) A strašně se mi líbí, jak o tom píšeš s takovým nadhledem. Sálá z vás klid. A to je dobře!
  Zvládneš to. Máš pro to ty nejlepší podmínky. Žádný stres z peněz, milující rodinu a super prostředí.

  Gabux

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Děkuju moc, máš pravdu, mám ohromný štěstí, všichni kolem mě opravdu podporují a jsou skvělý! O klid se snažíme, ale ne vždycky t ojde.

   Vymazat
 12. Uf, přečetla jsem to jedním dechem. Knížka, už jí vidím a chtěla bych jí. Píšeš skvěle! Žádné chození kolem horké kaše. Píšeš tak, jak to je a čte se to moc dobře. Moc Ti držím palce, ať je Tvůj, vlastně váš život zase jako dřív. Máš super pomocníky ve svém okolí. Zvládneš to :)

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Díky moc...ha ha knížku bys hned chtěla :-D jsem ráda, že se to dá číst :-D A pomocníci jsou skvělý to zas jo..mám fakt štěstí v neštěstí.

   Vymazat
 13. Vy to vybojujete! Už jen ten přístup k věci, stojíte nohama na zemi! A ty džusy- je fajn mít někoho do party! Pište dál!!!!!!!!!!!

  OdpovědětVymazat
 14. Obdivuji rodinu, že se tak skvěle drží. Vám přeji, ať se držíte zuby nehty humoru, i když cítím, že to humorný fakt moc není.
  Držte se, držte se a hlavně, opatrujte se!
  Jarka

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Tak ne vždycky je to růžový, všichni se vyrovnáváme s tímhle šíleným šokem jak to jde a hlavně nám to dává perspektivu...a díky moc :-)

   Vymazat
 15. Když jsem se dozvěděla před 2 lety, že mám rakovinu ...napsala jsem to blog ... moc mě to pomohlo...sdílení a slyšet podporu tolik znamená. Ze své rakoviny jsem se doslova vypsala ... odpustila jsem všemu a všem...požádala o odpuštění...Změnila tolik věcí ... každá nemoc, když ji správně pochopíme nás tolik posílí. Myslím na Tebe a když budeš chtít napiš mina email info@knihamama.com Věrka

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Taky mi to psaní pomáhá, srovnat se se vším a vyrovnat se s tím, napsat si pocity a tak nějak si to uspořádat v hlavě...a máš úplnou pravdu, že je to něco, co ukáže na možnosti změny, manžel tomu říká Scrooge moment, jako z tý Dickensovýho Vánočního příběhu, nahlídli jsme do toho co by mohlo bejt, ale je nám daná šance to všechno změnit a tuhle druhou šanci nehodláme přehlídnout. Moc děkuju, napíšu určitě!

   Vymazat
 16. Tento blog jsem našla úplnou náhodou,nebo vlastně nic není náhoda?..Moc vám držím pěsti,at tuhle nejtěžší životní zkoušku dáte za jedna.Důležité je mít kolem sebe lidičky co podrží a pak to nikdy nevzdat a věřit,kvůli všem,ale hlavně kvůli sobě.Spoustu energie posílám přes oceán.A nebojte,blogový svět je fajn,umí i podpořit a podržet a potěšit.H.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Moc děkuju, taky se budu snažit obstát při týhle zkoušce, ptát se proč já opravdu nemá cenu, je prostě dobrý to vzít tak, že proč ne já. Nemíním nic vzdávat, mám pro co se radovat! Opravdu moc děkuju za podporu!

   Vymazat
 17. Dobrá nálada a hlavně víra v uzdravení je ten nejlepší lék na všechny neduhy. Je fajn, že jste pojištěná. Moje spolužačka nebyla a vím , že to bylo špatně. Na ty vlasy mám napsaný v kuchařce na první stravě Recept na Chemu :
  Celaskon, B-komplex a Pyridoxin 3x1. Někomu to pomohlo (můžu dosvědčit), někdo to ani nezkusil. Ale poradila bych se s lékařem. Recept je od jedné lékárnice z velké, krajské lékárny (ona sama ho vyzkoušela). Jasně , že záleží na druhu chemy.
  Ale někdy i střípek naděje je fajn.A nezavírat se do sebe, chodit mezi lidi, nejlíp optimistické :-)))Tak hodně štěstí za velkou louži a budu se těšit na každé, aspoň malé vítězství♥♥♥

  OdpovědětVymazat

Okomentovat

Populární příspěvky z tohoto blogu

Covid a život v New Yorku

  “A u vás je všechno otevřený?” Tak tuhle otázku dostávám už hodně dlouho a moje odpověď je pořád stejná: “U nás nebylo všechno otevřený od loňskýho března.”   New York City má 8,5 mil obyvatel a hustota zalidnění je přes 38 000 na km2, ČR má přes 1é mil obyvatel a hustotu zalidnění asi 138 na km2. Od začátku pandemie tu na covid umřelo přes 29 000 lidí, většina z nich na jaře.    Začalo to tu hodně špatně. Úplný lockdown a jediný, co ve městě, který nikdy nespí, bylo slyšet bylo neustálý houkání sanitek. Jednu dobu tu umíralo kolem 1000 lidí denně. Nikde nebyly k dostání masky, čistící prostředky a JIPky byly narvaný k prasknutí.    New York City je s přes milionem studentů největší školní distrikt v USA. Hned v březnu se zavřely všechny školy a začala pouze online výuka, školy se neotevřely do konce školního roku. Na podzim nám tu dali na výběr, hybrid nebo jen online. Hybrid znamená, že dítě chodí do školy dvakrát, třikrát v týdnu, je ve třídě se šesti až deseti dalšíma dětma a nes

Život a rakovina

V prosinci to budou dva roky, co jsem si našla takovou kulatou bulku v prsu. V půlce ledna to budou dva roky, co jsem prodělala operaci. Na konci ledna to bude rok, kdy jsem naposledy seděla na křesle vedle hlavy mi bzučel motorek, který mi do žil vehnával infuze. Jsem v remisi. V prosinci to bude rok, kdy jsem se složila. Prostě jsem se jeden den ráno probudila a nebyla schopná souvislé myšlenky. Moje hlava fungovala mimo moje tělo. Pamatuju si, jak jsem v poledne stála u vody a poprvé mi hlavou proběhlo, že skok do vody by nebyl až tak špatným řešením. Odvrátila jsem pohled od vody, došla k lavičce, začala se chvět, správně navolit Amíka na telefonu se mi podařilo až na desátý pokus. Dali jsme si sraz u tchýně, bylo to pro nás oba nejrychlejší. Podle nejnovějších studií každá čtvrtá žena diagnostikovaná s rakovinou prsu trpí post traumatickým symptomem. Deprese jsou ještě častější. Naše tělo trpí chemickou nerovnováhou a pro mnohé z nás, je chemická nerovnováha ještě přidaná

Maršmeloun nebo že by Marshmallow? Každopádně Amerika je definitivně sladká

Nikdy nejsi dost stará na to, abys ochutnala pravý americký smores...ps mami nejsi stará to je jasný, to je jenom takovej nápis, chápeš?! Někdy je to skvělý vidět jak rozdílně jsme s Amíkem vyrůstali. Tak třeba takový rozdělaný oheň u Amíka jasně evokuje chuť na maršmelouny, zatímco já bych spíš hledala nějakou tu uzeninu. Jediný na čem se perfetkně setkáme je hledání klacků a špachtlí. Až do tohohle léta jsem tak nějak nedokázala setřást tu chuť takovýho toho těsně porevolučního maršmelounu, který nám kupovala babička. S bráchou nám dodnes naskakuje husí kůže při vzpomínce na babiččin hlas: "Hádejte, co jsem vám přinesla? To jak vám to tak strašně chutná." Absolutně nechápu, proč a kdy přesně se babička rozhodla, že nám maršmelouny děsně chutnají a že se bez nich absolutně neobejdem. A tak zatímco si Amík užíval nad ohněm opékaných maršmelounů s čokoládou, já olizovala z prstů pachuť prášku, do kterého byly ty naše maršmelouny zabalené a zoufale se dohadovala s bráchou