Přeskočit na hlavní obsah

Mluvení není mini chlapíkovo forte, prozatím


Je to jasný, náš bilingvní mini chlapík nebude nikdy mluvit. Ne, že by byl němej, to rozhodně ne, prostě se mu jenom nechce mluvit. Tak proč by taky jo, když my mu doma perfektně rozumíme.

Když bylo mini chlapíkovi něco kolem 7 měsíců tak začal řikat mě em, eme, nejdřív jsme si s Amíkem mysleli, že je to náhoda, ale fakt jo, myslel tím mě, jeho jedinečnou mámu. Amík to bral celkem sportovně a pokaždý, když se v noci z postýlky ozvalo Eme, Eme, Emmmm, tak se převrátil na druhej bok a pravil: "Jen jdi, stejně volá tebe a ne mě. Tak jdi si, jdi." Říkali jsme si tehdy že takovýto "on bude mluvit později, když má dva jazyky," je úplnej nesmysl, ale ejhle. Eme, em vydrželo mini chlapíkovi jenom tak dva měsíce a najednou nic. Prostě s tim k mýmu neuvěření přestal a já jsem spadla z pozice Eme dolů k Amíkovi. Au, au.


Naštěstí pro mě, jsem se pár měsíců po "eme" stala "mamá." Je fakt, že to trvalo mini chlapíkovi něco přes rok a něco, jsem si doprčic zapomněla zapisovat ty dětský pokroky a deníčky a teď to nevim přesně. Každopádně jsem začala být mamá ještě před kocourem "nau nau," teda jsem si tím skoro jistá. Ano, jsem mamá a moje srdce plesalo a stále plesá, když se z mini chlapíka ozve takovým jemným hláskem: "mamá, mamá," tak hned taju a řikám si, fakt myslí mě jeho mamá.

Po mamá, to šlo celkem rychle z mojí mámy se stala "babá,"z kocoura "nau nau," na rybičky otvíral pusu a "ham" a "hají" taky žádnej problém nedělal. Těma posledníma dvouma slovama se jasně zařadil mezi česky mluvící osazenstvo domu.


Mini chlapík nezastavil svoji bohatou mluvu na slovech, ale samozřejmě začal dělat zvuky zvířat a tady je zajímavý, že zase česky, asi mu to americký prase s "oink, oink" moc k srdci nepřirostlo, stejně jako žába "ribbet, ribbet" nebo takovej kohout "cock-a-doodle-doo."

Někdy v období mezi "mamá" a "babá" jsem se rozhodla, že nebudu stát opodál a přihodim znakovou řeč, konečně, co, má to odbourávat frustraci a já mini chlapíka frustrovanýho a deprivovanýho teda rozhodně nechci. K mýmu naprostýmu úžasu se mini chlapík znaky naučil s děsivou rychlostí. Normálně jsem mu ukázala znak k "ještě" dvakrát za sebou a bylo, mini chlapík znakoval, přidala jsem "žízeň" a zase stačilo dvakrát ukázat a už to jelo. Nadšení ze znakování, ale tolik nesdílel zbytek týmu mojí mámě a Amíkovi se to dvakrát nezdálo, prej nebude muset mluvit a tchýně s tchánem taky nebyli až tak nadšený z toho, že kromě češtiny se musej začít učit i znakovku a zrovna když už tak krásně zmákli ham, hají a malá.
 Mini chlapík znakuje "ještě."
No a co Amík? Amík byl až do doby před dvěma měsícema vedenej v naší domácnosti pod inidánským jménem "ten týpek, co bydlí s mojí mamá." Amík z toho až tak nadšenej nebyl, ale nic mu nezbejvalo. Mini chlapík trval na svym a volal po kocourovi, otvíral pusu na rybičky a mamá a babá byly naprostý stálice v jeho slovníku a pak najednou z ničeho nic začal volat "Da, da, dááááá." Amík se zezačátku bál uvěřit tomu, že by byl konečně začleněn. Moje nadšení odbýval s opatrným úsměvem:" To nevolá mě, to on jen tak. To on myslí, jako že na něco ukazuje." Za dva dny tomu ale konečně uvěřil a to když se večer z postýlky, kam ho jeho mamá už po dvacátý za patnáct minut uložila se slovy: "Je pozdě, hají," ozvalo nejdřív nesměle: "Da?" a potom silněji:"Daá?" A ještě hlasitěji: "Dá, dá, dá,dá???" Amík se slzama v očích a nadějí v hlase:"To on volá mě." No a je to Amík je plnoprávnym členem rodiny po mamá, babá, nau nau je to tu: DA!

Komentáře

  1. To přijde, pak najednou budete koukat, až pusu nezavre :-) znakování je fajn, taky jsem zkoušela. Na mluvení to vliv nemá...

    OdpovědětVymazat
    Odpovědi
    1. Je mi jasný, že to přijde, jenom kdy je ta otázka :-) A taky si myslim, že to znakování nemá vliv

      Vymazat

Okomentovat

Populární příspěvky z tohoto blogu

Bakhtapur aneb první dny v Nepálu

Bakhtapur Naše nepálský dobrodružství jsme měli fakticky skvěle vymyšlený. Neb plánování je naší silnou stránkou, jediný co jsme měli věděli, bylo to, že se chceme aklimatizovat v menším městě a ne se hned vrhnout do víru velkoměsta Kathmandu. A tak jsme si předplatili malej, ale podle průvodce a recenzí naprosto skvělej rodinej B&B ve městě Bakhtapur. Ubytování nám taky nabídlo vyzvednutí na letišti. V Kathmandu jsme přistáli navečer. Prošli jsme imigračním, dostali do pasu krásný víza a teď co. Někde tam venku měl stát někdo, kdo nás má dovízt do hotelu. Jen jsme prošli branou sesypala se na nás hromada lidí. "Ne, my víme, kam jdeme. Děkujem, nechcem." Snažíme se oba vystupovat děsně sebevědomě, ale netušíme. Konečně Amík spatřil v davu toho někoho. Pán mává cedulí. Paráda. Vzládli jsme to. Sedíme v dodávce, jedem...někam. Občas se ze tmy vynoří auto, cyklista, motorka, jinak tma. "Hele, myslíš si, že nás vezou do toho našeho hotelu viď?" Napůl žertovně

Jak jsme prali aneb život klasickýho newyorčana

Klasická prádelna zevnitř Občas mívám takovej moment, na kterej se pak dívám zpětně a řikám si: "Pane bože, já jsem byla takovej vůl!" Je to většinou moment, kdy mi ostatní kolem tvrdí, že to co tvrdim je hovadina, ale já si stojím za svym a vím, že mám pravdu. No a pak si na ten moment vzpomenu a je to tady. Jeden takovej moment si úplně jasně pamatuju. Tchýně, kromě toho, že na první pohled nenáviděla náš byt ještě měla chytrý otázky jako: "A kde tady budete prát? Čekáte dítě a až se narodí, tak budete prát pořád!" Já i Amík:" Hele to je v klidu prádelna je tady za rohem." Já ještě dodávám s takovym tim super pocitem hrdinky filnu: "Aspoň konečně budeme žít jako pravý newyorčani!" Ten znechucenej výraz, kterej na mě hodila tchýně, vypovídal za všechno. Já byla takovej vůl!!!!! Když jsem nadšeně oznámila svojí mámě, kde budeme bydlet, tak její první otázka kupodivu směřovala k praní. "Hele až se malej narodí, tak budeš prát, kde? &

Covid a život v New Yorku

  “A u vás je všechno otevřený?” Tak tuhle otázku dostávám už hodně dlouho a moje odpověď je pořád stejná: “U nás nebylo všechno otevřený od loňskýho března.”   New York City má 8,5 mil obyvatel a hustota zalidnění je přes 38 000 na km2, ČR má přes 1é mil obyvatel a hustotu zalidnění asi 138 na km2. Od začátku pandemie tu na covid umřelo přes 29 000 lidí, většina z nich na jaře.    Začalo to tu hodně špatně. Úplný lockdown a jediný, co ve městě, který nikdy nespí, bylo slyšet bylo neustálý houkání sanitek. Jednu dobu tu umíralo kolem 1000 lidí denně. Nikde nebyly k dostání masky, čistící prostředky a JIPky byly narvaný k prasknutí.    New York City je s přes milionem studentů největší školní distrikt v USA. Hned v březnu se zavřely všechny školy a začala pouze online výuka, školy se neotevřely do konce školního roku. Na podzim nám tu dali na výběr, hybrid nebo jen online. Hybrid znamená, že dítě chodí do školy dvakrát, třikrát v týdnu, je ve třídě se šesti až deseti dalšíma dětma a nes