Přeskočit na hlavní obsah

Postřižiny aneb zkracujeme vlasy


Nikdy nezapomenu na sestřičku při nabídce léčebnýho menu: "Některým ženám zůstane až padesát procent vlasů." povídala vesele sestřička. "Sakra, tak to jste mi to teda neprodala. To neberu." Povídám ještě veseleji já. "No ale, já myslím jako všechny vlasy i chlupy." Přidává sestřička. "No tak s tím jste měla začít! To beru! To zní skvěle." Chechtám se já. Ač můj nádor byl vlastně jenom takovým nádorkem stejně mi byla nabídnuta plná paleta léčby. A já věděla jedno, než mi vlasy začnou vypadávat, ostříhám si je sama!

Jasně vypadaný vlasy nejsou tím nejdůležitějším vedlejším účinkem chemoterapie a vlastně je to jenom dočasný, ale prostě je tam to ale. Jedna z věcí je asi to, že tím vypadáním vlasů se z člověka stane ten obrázek "chuděry na chemošce." Jelikož se za chuděru nepovažuju, rozhodla jsem se vzít všci do svejch rukou a udělat si z toho zábavu. Tohle je totiž asi jedinej z vedlejších účinků, který můžu ovlivnit. Ten počet bílejch krvinek a červenejch krvinek a modrejch krvinek se holt ovlivňuje mnohem hůř.Okamžitě jsem začala přemejšlet nad změnou makeupu a nakoupením novech náučnic a jak děsně moc je teď každej uvidí a taky nad tím jaký paruky si pořídit. Vlastně se ze mě stalo moje pětiletý já s předstírající, že ten šátek na hlavě jsou moje vlasy, jen ty boty na podpatku už jsou fakticky moje. Nekecám!

Paruky tak to byla kapitola sama pro sebe. Tchýně vytáhla svoji přes dvacet let starou paruku a mě naprosot šokovalo to, že i u paruk se měnily účesy. No Amík a jeho táta z ní byli vodvařený, prej jim sekne a mají konečně vlasy. Já si pořídila naprosot parádní až na tu bílou barvu, ale líbí se mi stejně ač Amík mumlá něco o bělovlasý babičce. No pak jsem si pro jistotu ještě pořídila jednu černou a jednu růžovou a taky blonďatou, sakra já jsem se rozjela.Amík si přečetl, že by pro mě bylo dobrý, abych měla taky paruku, která by co nejvíc připomínala moje vlastní vlasy. No a tím začalo naše dobrodružství za zavřený dveře židovský ortodoxní komunity nedaleko našeho domu. Ortodoxní Židovky si po svatbě zakrývají vlasy, některé nosí šátky, ale většinou nosí paruky. To ale nejsou jen tak ledajaké paruky, to jsou parádní paruky, z lidskejch vlasů dělaný. Tak jsme se octili s Amíkem a mojí mámou před obchodem, do kterýho se muselo zazvonit, aby nás vpusitli dovnitř. Po schodech nahoru a za dveřma..království paruk. "Tamhle vzadu jsou paruky z brazilskejch vlasů. Ty jsou levný. Tady uporstřed máme asijské a támhle, támhle jsou evropský, ty nejlepší. Podívejte evrpský panenský, ty nebyly barvený nebo odbarvený. To je panečku kvalitka." Povídá pan prodávající. Po podívání se na decentně schovaný cenovky mění Amík názor a prej to nebude tak špatný mě vídat s růžovejma vlasama. Konečně je to jenom dočasný a těch 1700 dolarů se dá určitě utratit i jinak. Moje řeč.Ze zvědavosti jsme zabrousili ještě do dvou obchodů a pak jsme se rozhodli pro čepici. Ona ta sleva paruky za 800 není špatná, ale podle mě by museli s cenou jít ještě mnohem níž.

Postřižiny jsou tady. Dva tejdny s chemoškou a já se rozhodla, že jdem do toho. Stříhání jsme se rozhodli pojmout jako super cool fotošůt. Já se jenom děsně bála jak to vezme mini chlapík. Tak nerada bych způsobila jeho jemný dušičce nějakou tu újmu, kterou by si pak nesl sebou po zbytek života, chuděra naše malá. Tak nějak jsem si to celý představovala jako tu scénku z G.I.Jane, jak si tak tou mašinkou jede a vlasy jí padají, děsně efektní.No naše mašinka zjevně neměla sílu hollywůdu a tak to všechno trvalo mnohem dýl. Naše chuďátko malinký bylo přinesený od svýho milýho kreslenýho seriálu, kam bylo usazný, aby dalo na chvilku pokoj. Pokud jsem mu způsobila šrám na dušince, tak kvůli vlasům to nebylo, ale je možný, že si bude pamatovat to, že nedokoukal Zvědavýho George.


Moje hlava je lehká, krásná a parádní a jak je jendoduchý se mejt. A teda údržba, tak ta je naprosto bezchybná, dokonce bych se ani mejt nemusela, teda kdybych byla čuně. Jo a ranní sprcha, tak ta se zkrátila, ne, Amík si nelibuje, protože co jsem zkrátila na vlasech, prodlužuju na makeupu, tak ten ksicht je přeci jen vidět víc, teď jak mám ty krátký vlasy.

P.S. Na to opadání chlupů na nohou, tak na to pořád ještě čekám!

Komentáře

 1. Mámo za vodou, ale ty krátký vlasy Ti děsně sluší! Fakt!
  Drž se a ať je už jenom líp a líp! :)
  Peťka :)

  OdpovědětVymazat
 2. Super clanek a ty kratky vlasy ti strasne seknou, jses sik! Posilam silu a mej se krasne:)

  www.bygabra.cz

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Děkuju moc, taky si v nich připadám dobře asi je to znát :-D

   Vymazat
 3. Taky si myslím, že ten krátký účes je slušivý. U paruk jsem se pobavila a ta bílá je úžasná. Ať je líp. M.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Moc děkuju a jo paruky jsou fakticky zabavný, baví nás všechny a pane jo ty obchody to bylo něco:-D

   Vymazat
 4. Krátký ti rozhodně šluší!!! Obdivuju tě a díky za tvůj pozitivní a vtipný přístup, vážně jsem se pobavila a zasmála. Fotky parádní, paruky taky parádní (teda až na tu po tchýni :-D).
  Na tý poslední fotce vypadáš jako Sigourney Weaver.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Ha ha ta po tchýni je fakt dobrá a fakticky jsem netušila, že vlastně mění i styly, holt jsem parukovej nováček no :-D Díky a víš co, já to tak fakt cejtim, nakoplo mě to ke změně a jsem ráda, holt to chce občas něco pořádně změnit, jen si řikám, že to kopnutí mohlo bejt jenom tak na voko :-D

   Vymazat
 5. Máš můj obdiv jak to zvládáš s grácií a humorem! Navíc ty krátké vlasy ti fakt moc sluší (teda doufám, že nevadí, že tykám). O parukách u židovek jsem slyšela, prý je to v Izraeli neuvěřitelný business (a snad si i ty svoje vlasy taky holí). Vůbec jsem to netušila! A bílá paruka je fakt cool.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Díky moc, hele snažím se někdy to trošku skřípe, ale většinou to jde v pohodě :-D Tykání vůbec nevadí, na vykání jsme moc mladý!! A jo některý ultra ltra ortodoxní si je opravdu holí, třeba Satmar chasidi (je to můj obor víš, mám vystudovanou judaistiku :-D) Mě se ta bílá taky líbí, ale Amík furt brblá suchar jeden :-D

   Vymazat
 6. Ta bílá je super!! A zkracujete i sukni?
  Držte se toho humoru, jde vám to k duhu :-)
  Jarka

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. No jasně, sukně půjde taky jenom se trochu oteplí a pak dám i nohy od stolů :-D :-D Děkuju a humoru se držím je to lepší :-D

   Vymazat
 7. Narazila jsem na váš blog nedávno a moc vám fandím. Obdivuju, jak to s grácií zvládáte! Držím pěsti, ať se vše vyvíjí jen dobrým směrem!
  Jen mě tak napadlo jak píšete o synovi, jak on to celé vnímá? Když je máma unavená/je jí špatně/není jí zrovna do smíchu?

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Děkuju moc! Syn je ještě moc malej, naštěstí mu nemusím nic vysvětlovat, no a když je mi špatně a jsem unavená tak mám štěstí v tom, že mě může zastoupit manžel, babička nebo druhá babička a děda, v tomhle mám opravdu sakra štěstí! Když jsme se dozvěděli diagnozu, tak jsme to hned řekli u malýho ve školce, aby nám okamžitě řekli, kdyby se s ním něco dělo, zatím nic naštěstí.

   Vymazat
  2. To je super mít kolem sebe takovou partu, která může pomáhat!

   Vymazat
  3. Tak to rozhodně, mám kliku!

   Vymazat
 8. Moc vám to sluší - krátký, dlouhý . Držím palce :-)
  Iva

  OdpovědětVymazat

Okomentovat

Populární příspěvky z tohoto blogu

Takhle nějak se volí v Americe

Před devíti lety jsem se stala americkou občankou a tohle jsou moje třetí prezidentský volby. Pamatuju si taky ty první volby, který jsem si užila ne sice jako volič, ale ta párty na ulicích Brooklynu, kdy vyhrál Obama, tak to bylo opravdu krásný. Jak se tu vlastně volí? Pokud chce člověk volit v primárkách, tedy ve volbách kdy se volí budoucí kandidát strany na prezidenta, musí se zaregistrovat jako volič jedné ze dvou stran. Samozřejmě můžete zůstat jako nezávislý volič, ale odpadává vám tím právě ta šance na rozhodování, kdo bude kandidovat na prezidenta. Registrace u mě proběhla hodně jednoduše, v den, kdy jsem získala občanství, jsem dostala spolu s certifikátem i balíček "nového občana," kde byla i registrační karta.  Američané nevolí prezidenta přímou volbou na volbu prezidenta tu máme tzv. Electoral College a co to je? Elektorální college, tak to je taková parádní věc, která existuje snad jen v USA a taky mám pocit, že někdo jako elektor volil Karla IV jako císaře řím

Covid a život v New Yorku

  “A u vás je všechno otevřený?” Tak tuhle otázku dostávám už hodně dlouho a moje odpověď je pořád stejná: “U nás nebylo všechno otevřený od loňskýho března.”   New York City má 8,5 mil obyvatel a hustota zalidnění je přes 38 000 na km2, ČR má přes 1é mil obyvatel a hustotu zalidnění asi 138 na km2. Od začátku pandemie tu na covid umřelo přes 29 000 lidí, většina z nich na jaře.    Začalo to tu hodně špatně. Úplný lockdown a jediný, co ve městě, který nikdy nespí, bylo slyšet bylo neustálý houkání sanitek. Jednu dobu tu umíralo kolem 1000 lidí denně. Nikde nebyly k dostání masky, čistící prostředky a JIPky byly narvaný k prasknutí.    New York City je s přes milionem studentů největší školní distrikt v USA. Hned v březnu se zavřely všechny školy a začala pouze online výuka, školy se neotevřely do konce školního roku. Na podzim nám tu dali na výběr, hybrid nebo jen online. Hybrid znamená, že dítě chodí do školy dvakrát, třikrát v týdnu, je ve třídě se šesti až deseti dalšíma dětma a nes

Život a rakovina

V prosinci to budou dva roky, co jsem si našla takovou kulatou bulku v prsu. V půlce ledna to budou dva roky, co jsem prodělala operaci. Na konci ledna to bude rok, kdy jsem naposledy seděla na křesle vedle hlavy mi bzučel motorek, který mi do žil vehnával infuze. Jsem v remisi. V prosinci to bude rok, kdy jsem se složila. Prostě jsem se jeden den ráno probudila a nebyla schopná souvislé myšlenky. Moje hlava fungovala mimo moje tělo. Pamatuju si, jak jsem v poledne stála u vody a poprvé mi hlavou proběhlo, že skok do vody by nebyl až tak špatným řešením. Odvrátila jsem pohled od vody, došla k lavičce, začala se chvět, správně navolit Amíka na telefonu se mi podařilo až na desátý pokus. Dali jsme si sraz u tchýně, bylo to pro nás oba nejrychlejší. Podle nejnovějších studií každá čtvrtá žena diagnostikovaná s rakovinou prsu trpí post traumatickým symptomem. Deprese jsou ještě častější. Naše tělo trpí chemickou nerovnováhou a pro mnohé z nás, je chemická nerovnováha ještě přidaná