Přeskočit na hlavní obsah

Kathmandu

Durbar_square_ temple
Jeden z chrámů na Durbar square
Kdo by si to kdy pomyslel, že jednou opravdu navštívím město Kathmandu. Kathmandu si pamatuju jako jméno takovýho parádního červenýho péřovýho spacáku, kterej jsme mámě mz dva s bráchou úspěšně okupovali pokaždý, když se v kempech ochladilo. Byl to ten úplně nej spacák.

Kathmandu, hlavní město Nepálu, jedný z nejchudších zemí světa je všchno možný, ale spacák to není. Kathmandu je špinavý, krásný, starý, rozestavěný, šílený, chaotický, smradlavý, smutný, chudý, plný lidí. Kathmandu je prostě Kathmandu a být v něm jenom na pár dní je zážitek o tom není pochyb.

Kathmandu_doprava
Chaos na křižovatce v Kathmandu, jako přecházet jsem se bála
Chaos Kathmandu nás přivítal už po výstupu z autobusu, davy spěchajících lidí a my dva, hladající nocleh. Nocleh se dá najít bez problémů, neb Kathmandu je na turisty připravený a zvyklý.

Jedno se teda Kathmandu nedá upřít, vidět je tam co, všechno. Takový Durbar square, plný chrámů i královskýho paláce. Najali jsme si tehdy místního průvodce, kterej nám hlavu nadupal neuvěřitelným množstvím informací. Bohužel hodně z chrámů, který jsme viděli, byly zničený při zemetřesení, který Nepál zasáhlo 25.dubna 2015. S Amíkem máme pocit, že tak nějak nosíme smůlu je to už asi třetí místo, který rok nebo dva po naší návštěvě zasáhne zemětřesení.

Děti_Durbar_square_Kathmandu
Děti na Durbar square

Poblíž Durbar square žije i Kumari a my jsme ji tehdy zahlídli. Kumari je ztělesněná bohyně, je to dívka vybraná speciálím sytémem, která žije jako bohyně od svého výběru až do první menstruace, menstruací z ní odchází božská síla a musí se najít nová nástupkyně. Zajímavostí je teda nejen celej ten zvyk kumari, ale i to, že ona bohzně se nesmí dotknout nohama země, neb i její nohy jsou posvátné. Pokud teda chodí, chodí jenom po kobercích a v ulicích je nošená na nosítkách. Osobně mě tohle celý fascinuje a zároveň děsí. Jen ta představa čtyřletý holčičky, která se má najednou chovat jako bohyně a všichni okolo ji jako bohyni uctívají.

Durbar_square_Kathmandu
Durbar square
Další zajímavostí je stúpa Boudhanath, největší stúpa v Nepálu a zároveň nejposvátnější budhistický chrám mimo území Tibetu. Boudhanath byla vybudována někdy ve 14. století. Všechny ty detaily jsou zajímavý, co je ale naprosto úžasný jsou opice. Opice, který žijí v celém okolí stúpy a kterýjsou posvátný a chráněný a moc dobře to ví. Jsou všude, lezou po sochách a stúpě a klidně seberou lidem jídlo z tašky nebo ruky něco jako racci v New Yorku.

Výhled z Boudhanathu

Boudhanath_stoupa
Boudhanath stupa

V Kathmandu se dá pořídit výbava na trekování, dají se tam najmout průvodci i šerpové. Je to prostě základním městem odkud jede hodně výprav do Himaláje.
Nikdy nezapomenu na pouliční děti, který jsme v Kathmandu viděli, gangy dětí chodící po ulici v ruce pytlík se stříbrným lepidlem na zahánění hladu a zimy. Tyhle děti jsou všude, místní je vyhánějí od vchodů do obchodů a od hotelů. To je taky Kathmandu. Kathmandu chudý a smutný.

Trh
Patan_Kathmadnu
Oběti v chrámu v Patanu

Cestou ke stupě Bouhanath

znečištěná_řeka_Kathmandu
Řeka v Kathmandu

bouhanath_stupa_Kathmandu
Bouhanath stupa

Komentáře

 1. Keď budem veľká určite toto mesto i krajinu navštívim. Patrí to medzi môj zoznam čo musím urobiť kým umriem 😀. Odkedy som o týchto miestach čítala u Dobroty Nvotovej či Jozefa Banáša vedela som, že tieto miesta musia byt jednoducho krásne. Taká tichá ale o to milsia závisť. Samozrejme každá krajina má krajšie aj tienistejsie stránky ale to už tak býva.
  I fotecky nádherné musím uznať.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Pokud je to tvůj sen, tak určitě tohle místo navštívíš. Je to tam nádherný a taky těžký, když si člověk uvědomí, že jeho pohorky stojí víc než měsíční příjem celý rodiny a někdy i mnohem víc než to. Nepál rozhodně stojí za vidění!

   Vymazat
 2. Úžasné! Takových krásných zážitků co máte. Hned bych se někam vydala.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Jo jo zážitků máme hodně a pracujeme stále na nových :-) A taky bych se hned někam zase vydala!

   Vymazat
 3. Je pravda, že takové zážitky vám nikdo neukradne. Do Nepálu bych se chtěl taky někdo podívat, ale zatím není moc času. Pár let zpátky jsem už měl koupené letenky, vyřízené cestovní pojištění, ale pak přišla jedna taková protivná nemoc. Asi všichni víme, o kterou se jedná. :) Takže s cestováním byl utrum, což byla samozřejmě obrovská škoda a mě konkrétně to fakt hodně štvalo. :/ Ale co se dá dělat.

  OdpovědětVymazat

Okomentovat

Populární příspěvky z tohoto blogu

Bakhtapur aneb první dny v Nepálu

Bakhtapur Naše nepálský dobrodružství jsme měli fakticky skvěle vymyšlený. Neb plánování je naší silnou stránkou, jediný co jsme měli věděli, bylo to, že se chceme aklimatizovat v menším městě a ne se hned vrhnout do víru velkoměsta Kathmandu. A tak jsme si předplatili malej, ale podle průvodce a recenzí naprosto skvělej rodinej B&B ve městě Bakhtapur. Ubytování nám taky nabídlo vyzvednutí na letišti. V Kathmandu jsme přistáli navečer. Prošli jsme imigračním, dostali do pasu krásný víza a teď co. Někde tam venku měl stát někdo, kdo nás má dovízt do hotelu. Jen jsme prošli branou sesypala se na nás hromada lidí. "Ne, my víme, kam jdeme. Děkujem, nechcem." Snažíme se oba vystupovat děsně sebevědomě, ale netušíme. Konečně Amík spatřil v davu toho někoho. Pán mává cedulí. Paráda. Vzládli jsme to. Sedíme v dodávce, jedem...někam. Občas se ze tmy vynoří auto, cyklista, motorka, jinak tma. "Hele, myslíš si, že nás vezou do toho našeho hotelu viď?" Napůl žertovně

Jak jsme prali aneb život klasickýho newyorčana

Klasická prádelna zevnitř Občas mívám takovej moment, na kterej se pak dívám zpětně a řikám si: "Pane bože, já jsem byla takovej vůl!" Je to většinou moment, kdy mi ostatní kolem tvrdí, že to co tvrdim je hovadina, ale já si stojím za svym a vím, že mám pravdu. No a pak si na ten moment vzpomenu a je to tady. Jeden takovej moment si úplně jasně pamatuju. Tchýně, kromě toho, že na první pohled nenáviděla náš byt ještě měla chytrý otázky jako: "A kde tady budete prát? Čekáte dítě a až se narodí, tak budete prát pořád!" Já i Amík:" Hele to je v klidu prádelna je tady za rohem." Já ještě dodávám s takovym tim super pocitem hrdinky filnu: "Aspoň konečně budeme žít jako pravý newyorčani!" Ten znechucenej výraz, kterej na mě hodila tchýně, vypovídal za všechno. Já byla takovej vůl!!!!! Když jsem nadšeně oznámila svojí mámě, kde budeme bydlet, tak její první otázka kupodivu směřovala k praní. "Hele až se malej narodí, tak budeš prát, kde? &

Covid a život v New Yorku

  “A u vás je všechno otevřený?” Tak tuhle otázku dostávám už hodně dlouho a moje odpověď je pořád stejná: “U nás nebylo všechno otevřený od loňskýho března.”   New York City má 8,5 mil obyvatel a hustota zalidnění je přes 38 000 na km2, ČR má přes 1é mil obyvatel a hustotu zalidnění asi 138 na km2. Od začátku pandemie tu na covid umřelo přes 29 000 lidí, většina z nich na jaře.    Začalo to tu hodně špatně. Úplný lockdown a jediný, co ve městě, který nikdy nespí, bylo slyšet bylo neustálý houkání sanitek. Jednu dobu tu umíralo kolem 1000 lidí denně. Nikde nebyly k dostání masky, čistící prostředky a JIPky byly narvaný k prasknutí.    New York City je s přes milionem studentů největší školní distrikt v USA. Hned v březnu se zavřely všechny školy a začala pouze online výuka, školy se neotevřely do konce školního roku. Na podzim nám tu dali na výběr, hybrid nebo jen online. Hybrid znamená, že dítě chodí do školy dvakrát, třikrát v týdnu, je ve třídě se šesti až deseti dalšíma dětma a nes