Přeskočit na hlavní obsah

Postřehy z koronavirové Ameriky

A lady on a bike with face mask in Brooklyn


Koronavirus a Amerika, sakra, kam se hrabe zbytek planety.


Prozatím zemřelo přes 142 000 Američanů z toho přes 26 000 lidí z New York City. 


Od minulého pondělí je New York City ve čtvrté a finální fázi znovuotevření. To znamená, že jsou otevřené restaurace a bary, jíst se ale smí jen venku, vnitřky jsou uzavřené na...až potom. Otevřeli se stadiony, ale bez účasti fanoušků. Původně se ve čtvrté fázi měla otevřít i muzea, to se odložilo na...až potom, stejně jako posilovny a bazény.


Škola v září začne hybridním stylem. Děti budou rotovat po jednom až třech dnech ve třídě, zbytek týdne bude výuka probíhat online. Také je prý máme začít trénovat, protože budou muset mít celý den roušky na obličeji. Rodiče mají do 7.srpna možnost zvolit si, zda chtějí pouze online vyučování nebo hybrid. Volíme hybrid s tím, že chlapík bude asi doma, pokud si totiž necháme hybrid, můžeme chlapíkovu výuku kdykoliv změnit na online. 


New York City má 1,1 milionu žáků, bohužel hodně z těchto dětí nemá internetový přístup. Ministerstvo školství se to snaží řešit, plány ale pokulhávají. Hodně dětí také závisí na školním jídle jako jedním z jediných teplých jídel, které denně dostanou, což se teď řeší tím, že školy vydávají jídla domů.


5,4 milionu Američanů ztratilo zdravotní pojištění tím, že přišli o práci. 


Podle telekonferečního hovoru s naším newyorským senátorem si přes 53 procent malých businesů v naší části Brooklynu nemůže dovolit zaplatit dlužné nájmy, tady nemluvíme o chudé části Brooklynu. Podle neziskovek a vzájemně si pomáhajících spolků se fronty na krabice s jídlem zvětšují.


A man with a face mask


23 milionu Američanů je ohroženou nájemní krizí a evikcí. 


Oranžovej je na sebe pyšnej, proknouznul kognitivním testem, o čemž už pár týdnů mluví. Ano, je to neuvěřitelný, ale vypadá to, že Trump ví, který je den a měsíc a prý se trefil i do roku. Mimochodem tenhle test se dává lidem, u kterých se tak nějak předpokládá, že na tom mozkově nejsou moc dobře.


30 až 40 milionu Američanů ztratilo práci.


Nákaza ve většině států stoupá.  Hádám, že teorie o horku zabíjejícím Covid je tak nějak vyvrácená, protože kdo nebyl v létě v Arizoně na poušti nebo na Floridě v mokřadech tak neví, co je teplo. Je prokázaný, že nošení roušek zamezuje infekci. Celoplošné nařízení nošení roušek, ale nějak vázne, prý se to ruší s osobní svobodou. Ta osobní svoboda, není v Americe nic novýho podle dobových fotek, se tu bojovalo stejně proti nošení roušek v době španělský chřipky a taky v době zavedení povinných pásů v autech. 


people with face masks


V New York City se nám podařilo zmírnit nakaženost, dokonce jsme tu měli minulý týden první den bez úmrtí na Covid 19, většina lidí roušky nosí v parcích, na pláži, na dětských hřištích, lidé se snaží se distancovat, ne vždy úspěšně, ale tak nějak se snažíme. Většina z nás je otřesená, prožít březen, duben a začátek května v New Yorku bylo jako z nějakého katastrofického filmu. Většina konverzací se stočí na: “pamatuješ na duben?” nebo “jo ty sirény, mi pořád nahánějí husí kůži.” 


Spolky pro vzájemnou pomoc pořád fungují a pořád pomáhají svým sousedům, vidět tohle vzepětí je neuvěřitelné.


Protesty Black Lives Matter se také konají denně, pokud by vás zajímalo víc, v Der Spiegel vyšel hodně dobrý článek, nevím, snad se na to podívají i česká média, ale podle toho, jak o těchto protestech zatím píší bych tomu až tak nevěřila. A ano, i my se protestů účastníme.

Komentáře

 1. Ahoj Aničko, čtu tě na facebooku furt a pod dlouhé době tě vidím na blogu. K tvým postřehům nemám co dodat, čtu je pořád a je to vlastně možná jediné napsané, čemu skutečně věřím, protože to prožíváš. Snad přijdou lepší dny.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. To jsem ráda, že se ti líbí moje postřehy a s blogem zase po dlouhé době začínám...taky doufám, že přijdou lepší dny.

   Vymazat
 2. Já ti moc děkuji za tvůj report z Ameriky. U nás si dost lidí už taky stěžuje na roušky, na kroky vlády, na to že celý koronavirus je jen nafouknutá bublina, atd. Stěžujeme si, ale vlastně jsme v pohodě, podpora státu dosud byla docela dobrá. Výuka od září zatím jasná není. Druhá vlna je tu. Je to jak píšeš, teorie že teplé počasí zničí koronavirus opravdu selhala :-(
  Tak ať to co nejlíp zvládneme - u nás i u vás :-) Měj se krásně, Ivana

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Podle toho, co sleduju z Čech mi to tam přijde dost ode zdi ke zdi, nejdřív všichni šijou roušky a teď je odmítají lidi nosit...u nás snad ještě neskončila ta první vlna..jasnýho toho taky moc není. A máš pravdu držme se!

   Vymazat
 3. Děkuji za zprávu z Ameriky. Držte se a hodně zdraví.

  OdpovědětVymazat

Okomentovat

Populární příspěvky z tohoto blogu

Takhle nějak se volí v Americe

Před devíti lety jsem se stala americkou občankou a tohle jsou moje třetí prezidentský volby. Pamatuju si taky ty první volby, který jsem si užila ne sice jako volič, ale ta párty na ulicích Brooklynu, kdy vyhrál Obama, tak to bylo opravdu krásný. Jak se tu vlastně volí? Pokud chce člověk volit v primárkách, tedy ve volbách kdy se volí budoucí kandidát strany na prezidenta, musí se zaregistrovat jako volič jedné ze dvou stran. Samozřejmě můžete zůstat jako nezávislý volič, ale odpadává vám tím právě ta šance na rozhodování, kdo bude kandidovat na prezidenta. Registrace u mě proběhla hodně jednoduše, v den, kdy jsem získala občanství, jsem dostala spolu s certifikátem i balíček "nového občana," kde byla i registrační karta.  Američané nevolí prezidenta přímou volbou na volbu prezidenta tu máme tzv. Electoral College a co to je? Elektorální college, tak to je taková parádní věc, která existuje snad jen v USA a taky mám pocit, že někdo jako elektor volil Karla IV jako císaře řím

Covid a život v New Yorku

  “A u vás je všechno otevřený?” Tak tuhle otázku dostávám už hodně dlouho a moje odpověď je pořád stejná: “U nás nebylo všechno otevřený od loňskýho března.”   New York City má 8,5 mil obyvatel a hustota zalidnění je přes 38 000 na km2, ČR má přes 1é mil obyvatel a hustotu zalidnění asi 138 na km2. Od začátku pandemie tu na covid umřelo přes 29 000 lidí, většina z nich na jaře.    Začalo to tu hodně špatně. Úplný lockdown a jediný, co ve městě, který nikdy nespí, bylo slyšet bylo neustálý houkání sanitek. Jednu dobu tu umíralo kolem 1000 lidí denně. Nikde nebyly k dostání masky, čistící prostředky a JIPky byly narvaný k prasknutí.    New York City je s přes milionem studentů největší školní distrikt v USA. Hned v březnu se zavřely všechny školy a začala pouze online výuka, školy se neotevřely do konce školního roku. Na podzim nám tu dali na výběr, hybrid nebo jen online. Hybrid znamená, že dítě chodí do školy dvakrát, třikrát v týdnu, je ve třídě se šesti až deseti dalšíma dětma a nes

Život a rakovina

V prosinci to budou dva roky, co jsem si našla takovou kulatou bulku v prsu. V půlce ledna to budou dva roky, co jsem prodělala operaci. Na konci ledna to bude rok, kdy jsem naposledy seděla na křesle vedle hlavy mi bzučel motorek, který mi do žil vehnával infuze. Jsem v remisi. V prosinci to bude rok, kdy jsem se složila. Prostě jsem se jeden den ráno probudila a nebyla schopná souvislé myšlenky. Moje hlava fungovala mimo moje tělo. Pamatuju si, jak jsem v poledne stála u vody a poprvé mi hlavou proběhlo, že skok do vody by nebyl až tak špatným řešením. Odvrátila jsem pohled od vody, došla k lavičce, začala se chvět, správně navolit Amíka na telefonu se mi podařilo až na desátý pokus. Dali jsme si sraz u tchýně, bylo to pro nás oba nejrychlejší. Podle nejnovějších studií každá čtvrtá žena diagnostikovaná s rakovinou prsu trpí post traumatickým symptomem. Deprese jsou ještě častější. Naše tělo trpí chemickou nerovnováhou a pro mnohé z nás, je chemická nerovnováha ještě přidaná