Přeskočit na hlavní obsah

Moje rakovina prsu, naše fotoesej


Když jsem se dozvěděla, že ta mrňavá bulka, kterou jsem si nahmatala na svoje loňský narozeniny, je maligní, propadla se pode mnou zem.

Ta zem se propadla nejen pode mnou, ale i pod Amíkem, mojí mámou, pod mýma nejbližšíma.

Den poté, jak příhodně tohle zní, jsme šli ven a vzali jsme sebou náš foťák. "Budeme to fotit." otočila jsem se na Amíka. "Budeme fotit naši cestu, ať dopadne a je jakákoliv." Amík je fotograf na volné noze a já bych se na tuhle volnou nohu také chtěla časem převízt, a asi díky tomu to byla taková automatická reakce.

Od loňského prosince tak vznikala naše reportáž zvaná HER 2, teď by se sem hodil ten vtip o reportáži psaný na oprátce, tak jako bych to řekla. HER 2 jsme to nazvali, protože Her 2 je jedním z receptorů, které má moje rakovina pozitivní. Rakovinové receptory jsou prý takové anténky, které se prý lékama dají vypnout, zjednodušeně řečeno. Moje rakovina je pozitvní hned na tři receptory, pokud vím, víc jich zatím nemají. Her 2 je ovšem ten nejagresivnější z receptorů a díky této pozitivnosti jsem měla to štěstí  zažít si chemoterapii. Navíc je Her 2 naprosto neodolatelné jméno pro anglicky mluvícího člověka, protože to znamená "její taky." No tomu se prostě nedalo odolat.

A tak jsme začali fotit, sebeportréty při vyšetření, při kontrolách, v šatnách, v andílcích, v županech, prostě všude. Amík, který se mnou poctivě chodil a stále chodí na všechna vyšetření, kontroly a další lahodnosti sebou tahal a nadále i tahá foťák a fotí, fotí na chodbách, při infúzi, v čekárnách, při chemoterapii. Prostě všude. Všude a pořád.

Doufáme, že náš projekt se chytne a pomůže dalším lidem přiblížit to, co se děje pacientům a rodinám, připomenout lidem, kteří s touhle nemocí zápasí, že v tom nejsou sami a také doufám to připomene ostatním ženám, že na sebe musí dávat pozor a že když si něco najdou, tak že ať je ten strach sebevětší je lepší s tím něco udělat dřív, protože to později, může být horší, mnohem horší.

A tak stále fotíme a mluvíme, píšeme o tom, čím procházíme.

Zatím se nám povedlo publikovat naši esej v jednom online magazínu a doufám, že se nám to povede i dál.

https://www.thriveglobal.com/stories/14782-breast-cancer-on-my-37th-birthday

A tak pořád nosíme naše foťáky a fotíme...

http://www.jordanrathkopfphotography.com/Projects/Her2
Komentáře

 1. Milá Aničko, přečetla jsem celý Tvůj blog. Já žiji v Irsku a díky té potvoře už ztratila část přátel, značnou část rodiny ,ale naštěstí u mne biopsie dopadla zatím dobře, jen jsem častěji sledovaná díky diagnoze z genetického vyšetření. Moje virtuální kamarádka právě prochází tím samým co ty , u nás a já se snažím jí na dálku-přes skype častou společnou komunikací podpořit psychicky ,co to jde! Má za sebou chemoterapii a část bioléčby a příští týden ji čeká operace, při níž jí odeberou celé prso. Moc Vám oběma držím palce, aby vše dopadlo dobře. Tebe obdivuji za to, jak dokážeš o nemoci psát, Amíka za to ,jak to všechno dokáže zdokumentovat, obě fotoeseje jsem si prohlédla a Tvé psaní přečetla skoro bez dechu! Ty i moje kamarádka a bohužel mnoho dalších, jste holky statečné a já Vám oběma i ostatním přeji vítězství! Omlouvám se za tykání, ale jsem skoro o dvacet let starší...tak jsem si dovolila Ti tykat. Máš krásného synka a báječného muže , přála jsem Vám výlet domů...a budu se těšit na další příspěvky. A děkuji za to Tvé pravdivé psaní... S pozdravem z Irska Marcela Drž se a opatruj!

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. To jsem moc ráda, že u tebe biopsie dopadla dobře! A držím palce i dál!!!! A moc mě mrzí, že si tímhle prochází i tvoje kamarádka a vyřiď jí, že jí držím palce! Tykání vůbec nevadí, mě se víc líbí..a statečná si opravdu moc nepřijdu, prostě jenom jdu krok za krokem dál a ta fotodokumentace nám prostě aspoň trošku dala smysl v tomhle děsným překvapení..

   Vymazat
 2. Aničko, sleduji tvoji nyní nelehkou cestu na blogu pravidelně a většinu fotografií asi znám. Ale když jsem si prohlédla projekt s fotografiemi za sebou, bylo to silná výpověď. Myslím, dobrý nápad. Hezký víkend.

  OdpovědětVymazat
 3. Aničko, já Vám taky pořád držím pěsti a myslím na Vás... taky většinu fotek znám, článek je moc hezky napsaný... snad jste si to na návštěvě rodné domoviny užila! :) Držte se a mějte se moc hezky, Peťka :)

  OdpovědětVymazat
 4. Aničko, krásné fotky, opravdové, ze života, k tématu, který se může týkat každého z nás. Obdivuji, jak otevřeně o tvé nemoci píšeš. Ať má tvůj "fotopříběh" šťastný konec :-) Měj se krásně, Ivana.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Děkuju..no od začátku mi to tak nějak dávalo smysl o tom být otevřená, jako i tohle je život no...

   Vymazat
 5. Veľmi silné fotografie. Aj keď Vás nepoznám, obdivujem Vás, Vašu silu a vytrvalosť. Držím palce a želám veľa radosti, lásky a farebných momentov v živote.

  OdpovědětVymazat
 6. Držím palce, je hrozné, že se to děje v dnešní době tak ve velkém. Ale je úžasné, že i přes veškerý stres a strach jsi našla odvahu o tom veřejně mluvit a ukázat světu svůj postoj a boj. Taky se mi líbí, že tvůj fotograf tě všude doprovází, i při těch nejméně příjemných chvilkách, což pro tebe musí být obrovská psychická podpora.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Děkuju moc a tak nějak mi to dalo prostě smysl no..tohle je přece taky život..můj fotograf je úžasnej a opora je neuvěřitelná!

   Vymazat
 7. Držím palce, je hrozné, že se to děje v dnešní době tak ve velkém. Ale je úžasné, že i přes veškerý stres a strach jsi našla odvahu o tom veřejně mluvit a ukázat světu svůj postoj a boj. Taky se mi líbí, že tvůj fotograf tě všude doprovází, i při těch nejméně příjemných chvilkách, což pro tebe musí být obrovská psychická podpora.

  OdpovědětVymazat
 8. Jsou to úžasné fotky, ale hlavně je skvělé, že tě manžel všude doprovází a určitě by doprovázel i bez foťáku.

  blog Days of Daysy

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Děkuju a máš naprostou pravdu, že i bez foťáku by mě manžel všude doprovázel!

   Vymazat

Okomentovat

Populární příspěvky z tohoto blogu

Covid a život v New Yorku

  “A u vás je všechno otevřený?” Tak tuhle otázku dostávám už hodně dlouho a moje odpověď je pořád stejná: “U nás nebylo všechno otevřený od loňskýho března.”   New York City má 8,5 mil obyvatel a hustota zalidnění je přes 38 000 na km2, ČR má přes 1é mil obyvatel a hustotu zalidnění asi 138 na km2. Od začátku pandemie tu na covid umřelo přes 29 000 lidí, většina z nich na jaře.    Začalo to tu hodně špatně. Úplný lockdown a jediný, co ve městě, který nikdy nespí, bylo slyšet bylo neustálý houkání sanitek. Jednu dobu tu umíralo kolem 1000 lidí denně. Nikde nebyly k dostání masky, čistící prostředky a JIPky byly narvaný k prasknutí.    New York City je s přes milionem studentů největší školní distrikt v USA. Hned v březnu se zavřely všechny školy a začala pouze online výuka, školy se neotevřely do konce školního roku. Na podzim nám tu dali na výběr, hybrid nebo jen online. Hybrid znamená, že dítě chodí do školy dvakrát, třikrát v týdnu, je ve třídě se šesti až deseti dalšíma dětma a nes

Život a rakovina

V prosinci to budou dva roky, co jsem si našla takovou kulatou bulku v prsu. V půlce ledna to budou dva roky, co jsem prodělala operaci. Na konci ledna to bude rok, kdy jsem naposledy seděla na křesle vedle hlavy mi bzučel motorek, který mi do žil vehnával infuze. Jsem v remisi. V prosinci to bude rok, kdy jsem se složila. Prostě jsem se jeden den ráno probudila a nebyla schopná souvislé myšlenky. Moje hlava fungovala mimo moje tělo. Pamatuju si, jak jsem v poledne stála u vody a poprvé mi hlavou proběhlo, že skok do vody by nebyl až tak špatným řešením. Odvrátila jsem pohled od vody, došla k lavičce, začala se chvět, správně navolit Amíka na telefonu se mi podařilo až na desátý pokus. Dali jsme si sraz u tchýně, bylo to pro nás oba nejrychlejší. Podle nejnovějších studií každá čtvrtá žena diagnostikovaná s rakovinou prsu trpí post traumatickým symptomem. Deprese jsou ještě častější. Naše tělo trpí chemickou nerovnováhou a pro mnohé z nás, je chemická nerovnováha ještě přidaná

Takhle nějak se volí v Americe

Před devíti lety jsem se stala americkou občankou a tohle jsou moje třetí prezidentský volby. Pamatuju si taky ty první volby, který jsem si užila ne sice jako volič, ale ta párty na ulicích Brooklynu, kdy vyhrál Obama, tak to bylo opravdu krásný. Jak se tu vlastně volí? Pokud chce člověk volit v primárkách, tedy ve volbách kdy se volí budoucí kandidát strany na prezidenta, musí se zaregistrovat jako volič jedné ze dvou stran. Samozřejmě můžete zůstat jako nezávislý volič, ale odpadává vám tím právě ta šance na rozhodování, kdo bude kandidovat na prezidenta. Registrace u mě proběhla hodně jednoduše, v den, kdy jsem získala občanství, jsem dostala spolu s certifikátem i balíček "nového občana," kde byla i registrační karta.  Američané nevolí prezidenta přímou volbou na volbu prezidenta tu máme tzv. Electoral College a co to je? Elektorální college, tak to je taková parádní věc, která existuje snad jen v USA a taky mám pocit, že někdo jako elektor volil Karla IV jako císaře řím